Piękne zdjęcia z balonu stratosferycznego Planetarium Śląskiego

Astronomowie z Planetarium Śląskiego w Chorzowie wysłali do stratosfery balon z zasobnikiem pomiarowym. Urządzenie wzbiło się na wysokość ponad 35 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi.

Astronomowie z Planetarium Śląskiego w Chorzowie wysłali do stratosfery balon z zasobnikiem pomiarowym. Urządzenie wzbiło się na wysokość ponad 35 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi.
Piękne zdjęcia z balonu stratosferycznego Planetarium Śląskiego /Planetarium Śląskie /materiały prasowe

Lot balonu stratosferycznego spod Planetarium Śląskiego odbył się w ramach Tygodnia Kosmicznego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Start miał miejsce w środę (06.03) tuż sprzed budynku Planetarium Śląskiego, który leży w Parku Śląskim w Chorzowie.

Balon stratosferyczny wzbił się na wysokość ponad 35 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. Do balonu był przymocowany zasobnik z kilkoma urządzeniami pomiarowymi. Znajdowały się tam zbudowane przez uczniów nadajniki i anteny, a elementem naukowym był materiał roślinny. Młodzi naukowcy ze Śląska chcieli w ten sposób sprawdzić wpływ niskiej temperatury, niskiego ciśnienia oraz promieniowania na rozwój nasion.

Reklama

Balon stratosferyczny Planetarium Śląskiego

Co ciekawe, gdy zasobnik wrócił na Ziemię, młodzi naukowcy zabrali materiał do laboratorium i tam porównali go z próbkami bazowymi, by sprawdzić różnice w ich wzrośnie. Wcześniej młodzież wzięła udział w warsztatach, podczas których powstały nadajniki, były też wykłady.

Organizatorzy nie zapomnieli też o umieszczeniu w zasobniku kamery, dzięki czemu powstały spektakularne i zapierające dech zdjęcia ziemi i kosmosu. Chociaż balon wzniósł się na wysokość ponad 35 kilometrów, czyli nie opuścił stratosfery i nie wleciał w przestrzeń kosmiczną, wykonane zdjęcia wyglądają jakby pochodziły z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czym jest balon stratosferyczny?

Balon stratosferyczny zwany jest też stratostatem i przeznaczony jest do lotów stratosferycznych na wysokość rzędu 20-40 kilometrów. W większości przypadków wykorzystywane są one do prowadzenia badań zjawisk zachodzących w stratosferze oraz promieniowania kosmicznego. Bardzo często używa się ich przy okazji organizacji pikników naukowych dla młodzieży.

Najbardziej znany balon stratosferyczny w Polsce nosił nazwę Gwiazda Polski. Został zaprojektowany i zbudowany w naszym kraju w 1938 roku przez WBS w Legionowie. Był to największy na świecie tradycyjny balon stratosferyczny wielokrotnego użytku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Katowice | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna | Polska | astronomowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy