Indyjska sonda rozbija się po Księżycu. Jest nagranie z lądowania!

Jeszcze nie minął tydzień, odkąd Indie z sukcesem wylądowały na biegunie południowym Księżyca, a już możemy cieszyć oko nowymi zdjęciami jego powierzchni. Lądownik dokonał już pierwszych pomiarów temperatury. Indyjska Agencja Badań Kosmicznych (ISRO) udostępniła film poklatkowy ukazujący spektakularne lądowanie sondy w ramach misji Chandrayaan-3.

Indyjska sonda księżycowa dokonuje pierwszych pomiarów zaledwie tydzień po udanym lądowaniu

Indie jako pierwsze w historii wykonały udane lądowanie na południowym biegunie Księżyca. Z pokładu lądownika misji Chandrayaan-3 zjechał łazik, który będzie badał jego powierzchnię przez najbliższe dwa tygodnie. Korzystając z sondy temperatury na pokładzie, udało się dokonać pierwszych znaczących pomiarów.  

Zmierzony został profil temperatury gleby Księżyca na biegunie południowym, co pozwoli lepiej zrozumieć zachowanie termiczne powierzchni Srebrnego Globu. Sonda została wyposażona w mechanizm kontrolowanej penetracji, co pozwala jej docierać na głębokość 10 centymetrów pod powierzchnię. 

Reklama

Wykres dotyczący zebranych pomiarów został udostępniony przez ISRO na profilu X.  

Poklatkowy film ukazuje moment osadzenia sondy na powierzchni Księżyca

Indyjska Agencja Badań Kosmicznych udostępniła również wideo ukazujące w przyśpieszonym tempie moment lądowania statku misji Chandrayaan-3. Film został nagrany przez kamery umieszczone na lądowniku. Widzimy w przyśpieszonym tempie, jak statek zbliża się coraz bardziej do powierzchni Srebrnego Globu, by finalnie wykonać udane lądowanie.  

Tymczasem łazik księżycowy nazwany Pragyan napotkał już na swojej drodze pierwsze trudności. Natknął się na krater o średnicy 4 metrów znajdujący się na jego ścieżce. Jednak inżynierowie wydali mu polecenie zawrócenia i obecnie podąża już bezpieczną ścieżką.  

Wkrótce po udanym lądowaniu łazik Pragyan został opuszczony po specjalnej rampie na powierzchnię Srebrnego Globu i rozpoczął swoje badania. Dysponuje sprzętem pozwalającym mu na badanie składu chemicznego powierzchni Księżyca. Jest to spektroskop przebicia indukowanego laserem i spektrometr rentgenowski cząstek alfa.  

Indie jako pierwszy kraj w historii dokonują eksploracji bieguna południowego Księżyca

Indie pomyślnie wylądowały na Księżycu 23 sierpnia, co pozwoliło im dołączyć do elitarnego grona krajów, w którym znajdują się Stany Zjednoczone, Chiny i były Związek Radziecki. Indie zyskały również tytuł pierwszego kraju w historii, który prowadzi działania na południowym biegunie Księżyca.  

Region ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem ze względu na możliwość występowania lodu w zacienionych kraterach księżycowych. Woda jest niezwykle cennym surowcem, który mógłby zostać wykorzystany w przyszłych misjach załogowych. Nie tylko jako źródło wody pitnej, ale również przy produkcji paliwa czy tlenu.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chandrayaan-3 | Indie | misja kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy