Indyjska misja słoneczna coraz bliżej celu. Rozpoczyna badanie cząstek

Pierwsza w historii indyjska misja słoneczna nabiera rozpędu. Jak poinformowała w poniedziałek Indyjska Agencja Badań Kosmicznych, w zaledwie dwa tygodnie po wystrzeleniu sonda rozpoczyna badanie cząstek otaczających Ziemię.

Aditya-L1 rozpoczyna zbieranie danych

Sonda, która została zbudowana z myślą o obserwacji pogody kosmicznej, oficjalnie rozpoczyna swoją pracę. Indyjska misja Aditya-L1 rozpoczęła zbieranie danych pomocnych w analizie zachowania cząstek otaczających Ziemię. Statek został wyposażony w specjalny instrument Supra Thermal and Energetic Particle Spectrometer (STEPS), który został włączony 10 września, gdy sonda znajdowała się 50 000 kilometrów od Ziemi.  

Jak podaje ISRO, instrument STEPS ma sześć czujników, każdy skierowany w inną stronę, co pozwala mierzyć energetyczne jony i elektrony za pomocą spektrometrów o niskiej i wysokiej energii. Pomiary za pomocą instrumentu TSEPS mają być prowadzone do czasu, aż Aditya-L1 dotrze do odległego miejsca na orbicie, skąd obserwacja cząstek otaczających naszą planetę będzie kontynuowana. 

Reklama

Aditya-L1

Misja Aditya-L1 wystartowała 2 września. Kieruje się w kierunku Punktu Lagrange’a, czyli stabilnego grawitacyjnie miejsca w przestrzeni w Układzie Słonecznym, gdzie ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu. 

Aditya-L1 wyposażona została w siedem instrumentów naukowych. Cztery z nich będą skupiały się na obserwacji Słońca, natomiast pozostałe trzy będą wykorzystane do pomiaru cząstek w Punkcie Lagrange’a. Naukowcy chcą zbadać wpływ dynamiki Słońca w przestrzeni między planetami a centralną gwiazdą naszego układu.  

Indie stawiają na rozwój przemysłu kosmicznego

Po udanym lądowaniu na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3, Indie ruszyły na podbój Słońca. ISRO chce zbadać naszą gwiazdę macierzystą oraz jej wpływ na planety Układu Słonecznego. Aditya-L1 będzie obserwować aktywność słoneczną, a uzyskane dane pomogą lepiej zrozumieć pogodę kosmiczną oraz jej wpływ na Ziemię.  

Pod lupą indyjskiego statku kosmicznego znajdą się przede wszystkim fotosfera i chromosfera, czyli najbardziej zewnętrzne warstwy Słońca. Mimo że zarówno Europejska Agencja Kosmiczna, jak i NASA umieściły już w przestrzeni sondy do badania Słońca, to będzie to pierwsza taka misja w wykonaniu Indii.  

Indie bardzo rozwinęły się w ostatnich latach na polu przemysłu kosmicznego. Co ciekawe, mają stosunkowo niskobudżetowy program kosmiczny. Od momentu wysłania pierwszej sondy na orbitę Księżyca w 2008 roku uczynili niesamowite postępy.  

Jako pierwszym w historii udało im się miękko posadzić lądownik na południowym biegunie Księżyca. W przyszłości planują również misje załogowe, a także chcą nawiązać współpracę z Japonią.  

Polecamy na Antyweb | E-recepta w mObywatelu. Czy to musi tak działać? 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ISRO | Chandrayaan-3 | Indie | Słońce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy