ESA udostępnia pierwsze zdjęcia z Euclid. Teleskop zbada ciemną materię i energię

Euclid to teleskop kosmiczny agencji ESA, który został wystrzelony kilka tygodni temu. Teraz mamy okazję zobaczyć pierwsze zdjęcia wykonane przez statek. Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła testowe obrazy przechwycone przez instrumenty o nazwach VIS i NISP. Przy okazji potwierdzono, że działają one zgodnie z założeniami.

Europejska Agencja Kosmiczna od lat pracowała nad projektem teleskopu kosmicznego o nazwie Euclid, który ma przede wszystkim pozwolić na lepsze zbadanie ciemnej energii oraz ciemnej materii. Statek został wystrzelony w kosmos na początku lipca z przylądka Canaveral na Florydzie. Po kilku tygodniach od startu mamy okazję zobaczyć pierwsze efekty pracy obserwatorium.

Pierwsze zdjęcia z teleskopu Euclid

Teleskop Euclid przesłał pierwsze zdjęcia na Ziemię 31 lipca. Tego dnia Europejska Agencja Kosmiczna odebrała obrazy przechwycone przez statek, które zostały wykonane instrumentami o nazwach VIS oraz NISP. Zdjęcia uchwycone przez pierwszą kamerę widać poniżej. Testowy obraz zawiera jeszcze liczne artefakty, ale tego ESA się spodziewała.

Reklama

Kolejne obrazy zostały przechwycone przez instrument NISP. W tym celu teleskop Euclid musiał zbierać światło przez 100 s. W trakcie badań naukowych proces ma trwać mniej więcej pięć razy dłużej. Pozwoli to na przechwycenie większej ilości światła, a w konsekwencji na uchwycenie odleglejszych galaktyk.

"Wyjątkowe pierwsze zdjęcia uzyskane za pomocą instrumentów Euclid w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni otwierają nową erę kosmologii obserwacyjnej i astronomii statystycznej" — powiedział w oświadczeniu Yannick Mellier, astronom z Institut d'Astrophysique de Paris i kierownik Konsorcjum Euclid.

ESA twierdzi, że instrumenty działają prawidłowo

Europejska Agencja Kosmiczna wyjaśnia, że choć pierwsze zdjęcia przesłane przez Euclid nie mają zbyt wielkiego znaczenia naukowego, tak pokazują, że instrumenty obserwatorium działają zgodnie z założeniami naukowców.

VIS (Visible Instrument) to kamera, która rejestruje kosmos poprzez część widma elektromagnetycznego, która jest widoczna dla ludzkich oczu, na długości fal między 550 a 900 nanometrów. Natomiast NISP (Near-Infrared Spectrometer and Photometer) to spektrometr i fotometr bliskiej podczerwieni, który pełni dwie role. Jego pierwszym zadaniem jest obrazowanie w świetle podczerwonym lub świetle niewidocznym dla ludzkich oczu, które mieści się w zakresie od około 950 do 2020 nanometrów. Po drugie może dokładnie zmierzyć, ile światła emituje każda galaktyka. Tego typu pomiary mają pozwolić na lepsze zbadanie ciemnej energii oraz materii, które nadal skrywają przed nami wiele tajemnic.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy