Do planetarium i obserwatorium w Olsztynie trafił nowy sprzęt. Niedługo otwarcie

Olsztyńskie planetarium i obserwatorium przechodzi remont. Trafi tu również nowoczesny sprzęt, dzięki któremu wszyscy miłośnicy patrzenia w gwiazdy będą mogli odbyć kosmiczną podróż i zajrzeć w głąb Wszechświata.

W ostatnich latach popularyzacja nauki nabrała rozpędu, co niezwykle cieszy. Pojawiają się nie tylko nowi popularyzatorzy i nowe instytucje, jak Morskie Centrum nauki w Szczecinie, czy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa w Łebie, a starsze są remontowane i modernizowane. 

Nowe urządzenia w olsztyńskim planetarium

Wśród tych ostatnich znalazło się m.in. Planetarium i obserwatorium astronomiczne w Olsztynie. Jak poinformował serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej, w poniedziałek  pod kopułą planetarium rozpoczął się montaż nowoczesnej aparatury projekcyjnej. Zastąpi ona tę używaną od 2012 roku.

Remont obserwatorium

Reklama

Oprócz projekcji w planetarium można odwiedzić także obserwatorium astronomiczne, które mieści się w zabytkowej wieży ciśnień. Ta również nieco się zmieni, jeszcze około dwóch tygodni będą trwały prace remontowe i modernizacyjne. Zmienią się sale wystawowe, zaczęto także montaż urządzeń i przygotowanie nowych wystaw.


Na pierwszym piętrze znajdzie się multimedialna i interaktywna wystawa popularnonaukowa o nazwie "doświadczalnia Kopernika". Piętro wyżej, w "gabinecie materii kosmicznej" będzie można zobaczyć kolekcję meteorytów. Zmieni się także otoczenie. W pobliżu wieży, w "ogrodzie Kopernika" znajdą się repliki instrumentów obserwacyjnych, których używał słynny polski astronom, tj. kwadrant (służył do wyznaczania położenia gwiazd), triquetrum (inaczej linijka paralaktyczna lub lineał Ptolemeusza; służył do pomiaru odległości kątowej ciał niebieskich i ich ruchu na niebie) i astrolabium (służył do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem, poprzednik sekstantu. Ustawiona zostanie również replika historycznego teleskopu powietrznego.

Olsztyńska instytucja poinformowała, że ponowne otwarcie odbędzie się 20 grudnia. Z tej okazji widzowie planetarium będą mogli wziąć udział w pokazie "Pierwsze światło" i zobaczyć możliwości nowego sprzętu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: planetarium | obserwatorium astronomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy