Chiny rekrutują Białoruś i Pakistan. Razem postawią bazę na Księżycu

Chiny pozyskały nowych partnerów, którzy wezmą udział w dużym przedsięwzięciu w postaci budowy bazy na Księżycu. Do grona kilku państw dołączyły kolejne i tymi są Białoruś oraz Pakistan. Kraje te nie mają rozwiniętego programu kosmicznego. Jednak to nie jedyny aspekt, który pod uwagę biorą Chiny w związku z księżycową stacją.

Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych (ILRS) to projekt, który został zainicjowany przez Chiny. Jego celem jest budowa bazy na powierzchni Srebrnego Globu i obecne pany zakładają, że nastąpi to w latach 30. obecnego wieku. Dowiadujemy się, że dwa nowe kraje w ostatnim czasie zdecydowały się wesprzeć Państwo Środka w tej inicjatywie.

Chiny zwerbowały Białoruś i Pakistan

Białoruś i Pakistan to dwa kolejne kraje, które dołączyły do programu ILRS. Pierwszy z krajów ogłosił to 23 października, a drugi w poprzednim tygodniu. To oznacza, że w projekt zaangażowało się już siedem państw. Tymi wcześniejszymi są Chiny, Rosja, Azerbejdżan, Wenezuela i Republika Południowej Afryki.

Reklama

Białoruś oraz Pakistan to państwa, które nie mają rozwiniętego programu kosmicznego. Dla przykładu drugi z krajów ma na orbicie tylko trzy satelity. W przypadku Chin jest ich 800. Państwo Środka nie kieruje się jednak w wyborze partnerów tylko aspektami technologicznymi, ale też politycznymi.

ILRS jest programem alternatywnym dla eksploracji Księżyca pod skrzydłami NASA. Amerykanie dla własnego projektu o nazwie Artemis Accords pozyskali znacznie więcej partnerów. Stosowne porozumienie zostało podpisane przez 29 krajów. Wśród nich są Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy. Na liście nie brakuje Polski, która przystąpiła do projektu w 2021 r.

Stacja na powierzchni pozwoli lepiej zbadać Księżyc

Chiny są krajem, który wykazuje bardzo duże zainteresowanie eksploracją Srebrnego Globu, co potwierdzają ostatnie misje. Państwo Środka jako pierwsze umieściło maszyny na ciemnej stronie Księżyca w ramach misji Chang'e 4 odbywającej się do dziś. Ponadto w ramach ekspresowego przedsięwzięcia o nazwie Chang'e 5 Chińczykom w bardzo krótkim czasie udało się pozyskać regolit, który dostarczono na Ziemię.

Budowa stacji na powierzchni Księżyca ma pozwolić na jeszcze lepsze eksplorowanie Srebrnego Globu. W trakcie oficjalnych przemówień dużo mówi się o aspekcie naukowym takiego przedsięwzięcia, ale w tle ciągle jest także wartość polityczna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to taka placówka powstanie w przyszłej dekadzie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pakistan | Białoruś | Chiny | Księżyc | Kosmos | baza księżycowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy