Masz rachunek w banku lub SKOK-u? Musisz to przeczytać!

87% Polaków powyżej 15. roku życia ma konto osobiste – wynika z danych Banku Światowego. Ale tylko co trzeci zna zasady, na jakich zgromadzone na nim pieniądze są chronione. Przedstawiamy cztery fakty, które dla własnego bezpieczeństwa powinien zapamiętać każdy, kto ma rachunek w banku lub SKOK-u.

Pandemia nie pozostała bez wpływu na finanse Polaków. Co prawda zarabiamy mniej, ale strach przed kryzysem sprawia, że więcej odkładamy i udało nam się zgromadzić już prawie bilion złotych na rachunkach bankowych. W rezultacie mamy na nich średnio o 10% więcej niż rok temu - tak wynika z danych Związku Banków Polskich. W związku z tym na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy ich oszczędności są bezpieczne. Tym bardziej, że z badania firmy Kantar wynika, że o istnieniu instytucji gwarantującej środki na rachunkach w bankach i SKOK-ach wie tylko 31% Polaków. To bardzo niewiele! Dla własnego bezpieczeństwo warto dowiedzieć się więcej nie tylko o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, ale również o zasadach, na jakich udziela swoich gwarancji.

Reklama

Fakt 1: środki w bankach i SKOK-ach są gwarantowane

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która gwarantuje środki zgromadzone na rachunkach w bankach i SKOK - ach, działa w Polsce od 25 lat. Gdyby doszło do upadłości jakiegoś banku lub kasy, BFG wypłaca deponentom środki objęte gwarancjami.

Fakt 2: kwota gwarantowana to 100 tys. euro w złotych

Wypłata środków przez BFG rozpoczyna się w ciągu zaledwie 7 dni, jest jednak obwarowana pewnymi warunkami. Po pierwsze, BFG gwarantuje środki do konkretnej kwoty, którą w ustawie określono na równowartość  100 tys. euro w złotych. W praktyce wygląda to tak, że gdyby upadł bank lub kasa, w której na rachunkach trzymasz mniej niż (przy obecnym kursie) ok. 440 tys. zł, dostaniesz z powrotem wszystkie swoje pieniądze.

Fakt 3: gwarancje obejmują środki m.in. na rachunkach bieżących i lokatach terminowych

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty, które są sprzedawane w bankach i kasach, są objęte system gwarancyjnym. Najlepszym sposobem na to, żeby się upewnić, że środki są gwarantowane przez BFG, jest dopytanie  o to w banku/kasie.

- Dla nas bardzo istotne jest świadome zarządzanie swoimi pieniędzmi. Zależy nam, żeby jak najwięcej klientów banków i kas wiedziało, czy ich pieniądze i na jakich zasadach objęte są ochroną gwarancyjną. Ważna jest m.in. informacja, że pieniądze zdeponowane na rachunkach oraz lokatach w bankach i SKOK-ach są gwarantowane, natomiast inne instrumenty finansowe, chociażby kupione za pośrednictwem banku - już nie. Dotyczy to np. jednostek funduszy inwestycyjnych czy produktów ubezpieczeniowych - wyjaśnia Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Fakt 4: gwarantowane są środki osobiste, ale nie tylko

Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni nie tylko środki osób fizycznych. Na wypłatę środków przez BFG mogą liczyć też np. firmy - w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, tym bardziej, że dane Związku Banków Polskich pokazują, że także ich depozyty wzrosły. Na rachunkach firmowych znajduje się dziś o 80 mld zł więcej niż rok temu. To aż 25% wzrostu w skali rok do roku! Warto się upewnić, że te fundusze są bezpieczne i mają gwarancje BFG.

Więcej informacji na temat zasad gwarantowania środków w bankach i SKOK-ach, w tym listę podmiotów, którym przysługują gwarancje, można znaleźć na: www.gwarancjebfg.pl. BFG prowadzi też infolinię pod bezpłatnym numerem: 0 800 569 341.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy