Supertata - jak nim być?

Sprawa jest prosta. Wstajesz rano, potykasz się o klocki Lego - jesteś ojcem. Wstajesz rano i potykasz się o butelkę od piwa - będziesz ojcem. Tak czy owak, na pewno przydadzą ci się rady, jak odkryć w ojcostwie radość i frajdę.

Przedstawiamy instrukcję obsługi życia, w którym wszystko stanęło na głowie.

Reklama

REGUŁA 1 - Weź się w garść

Świeżo upieczony ojciec może mieć stargane nerwy. Najpierw, gdy mu zakomunikowano wspaniałą nowinę, budził się w nocy i myślał: - O Jezu, dziecko! Rodzina! Czy ja jestem gotowy? Czy ja ich utrzymam z tej mojej pensji? Czy my się zmieścimy w tym małym mieszkaniu? Może wziąć kredyt? Ale jak stracę pracę? O rany!!!.

Potem, oczywiście, sam, przerażający dla większości facetów, poród. A gdy już nowy lokator zagościł pod twoim dachem, zacząłeś nerwowo nasłuchiwać, czy na pewno oddycha, kiedy wreszcie na chwilę zaśnie, zamiast sobie odpocząć.

A to dopiero początek wyzwań! Gdy zostajesz ojcem, to tak jakbyś awansował na prezydenckiego ochroniarza. Od tego momentu już nigdy w ten sam sposób nie spojrzysz na nożyczki, guziki, schody, psy czy otwarte okna. Jakkolwiek melodramatycznie to nie zabrzmi, jak rasowy borowiec będziesz gotowy zabić albo dać się zabić w obronie ochranianej jednostki.

Może cię uspokoi fakt, że ten specyficzny stan psychiczny, w jakim się znajdujesz, jest dosyć typowy dla młodych ojców. Na dobrą sprawę, jeżeli facet nie miał młodszego rodzeństwa, to na ogół nie ma bladego pojęcia, jak to jest mieć małe dziecko. Nikt go tego nie uczył, nie przygotowywał ani nie udzielał praktycznych porad. Ma prawo być nerwowy.

Marcus Berkmann, autor książki "Fatherhood. The Truth", radzi: - Przyjmij filozoficzne podejście do życia. Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się mistrz. Twoim jest teraz twoje dziecko. Czy ono się martwi o przyszłość? Nie. Je, kiedy jest głodne, śpi, kiedy jest senne. Życie jest proste - po prostu rób to, co w danej chwili jest potrzebne i nie histeryzuj. Nie ty pierwszy zostajesz ojcem i na pewno sobie poradzisz.

To fakt, że wszystko w twoim życiu zaczyna się zmieniać - twoje zmartwienia, twoje codzienne przyzwyczajenia, częstotliwość seksu. Akceptacja nieuchronnych zmian daje spokój i szczęście.

Kiepski ojciec buduje bunkier dla swojej małej Księżniczki/Księcia, otacza go zasiekami w obronie przed wrogim światem.

Dobry ojciec uczy się jak poradzić sobie ze swoimi nowymi skomplikowanymi uczuciami i stresami.

REGUŁA 2 - Zrozum szaleństwo swojej partnerki

To nieuchronne - mama twojego dziecka z pewnością się zmieni, zarówno podczas ciąży, jak i później. Niektóre zmiany mogą wydawać ci się atrakcyjne - na przykład dorodne piersi. Aczkolwiek powinieneś wiedzieć, że w tym wypadku nie twoja przyjemność jest głównym celem tego zjawiska. Inne zmiany mogą być dla ciebie denerwujące. Kobieta może stać się roztargniona, nieobecna duchem, płaczliwa.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | ojciec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje