Reklama

Pies, który parodiował Hitlera

Władze nazistowskich Niemiec ścigały w latach 1940-1941 właściciela psa, który... reagował na komendę "Hitler" i rzekomo unosił prawą przednią łapę w geście pozdrowienia hitlerowskiego.

Jak poinformował dziennik "Die Tageszeitung", niemieccy historycy natrafili na informacje o niezwykłym psie w dotychczas nieznanych dokumentach. Wynika z nich, że MSZ Trzeciej Rzeszy zabiegał o postawienie przed sądem fińskiego przedsiębiorcy z Tampere Tora Borga za obrazę Adolfa Hitlera, gdyż nazwał on swego psa nazwiskiem dyktatora.

Reklama

Czy pies reagował na imię "Hitler"?

Także ministerstwo gospodarki Rzeszy oraz firma chemiczna Bayer Leverkusen naradzały się nad tym, jak doprowadzić do ruiny przedsiębiorstwo Fina, zajmujące się handlem farmaceutykami.

Na początku 1941 r. Borg tłumaczył się w niemieckiej ambasadzie w Helsinkach, że pies wcale nie wabi się Hitler i co najwyżej najbliżsi członkowie rodziny mogli w ten sposób przywoływać pupila. Niemieccy dyplomaci nie dali jednak wiary tym wyjaśnieniom i przystąpili do poszukiwania świadków, którzy mogliby potwierdzić, że pies reaguje na imię Hitler i podnosi na tę komendę prawą przednią łapę.

Aferze ukręcono łeb

Według "Die Tageszeitung" znalazł się jeden anonimowy świadek, który potwierdził "skandal". Także pełnomocnik Fina w Bawarii miał potwierdzić imię psa, lecz nie przypominał sobie, by zwierzak potrafił wykonać gest pozdrowienia hitlerowskiego.

Wobec niejasnych materiałów dowodowych w kancelarii Rzeszy zdecydowano się w marcu 1941 r. wyciszyć aferę i nie wniesiono pozwu przeciwko Finowi.

Skandal wywołany przez psa

Według wspomnień zmarłego w 1959 r. Tora Borga jego pies faktycznie wabił się Jackie, co potwierdziło również fińskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Tamro Group, będące prawnym sukcesorem firmy Borga.

Co do reakcji psa na komendę "Hitler" nic jednak tak do końca nie wiadomo...

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: skandal | die tageszeitung | PSY (Park Jae-Sang) | Finlandia | Adolf Hitler

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje