Reklama

Piękny czy bestia?

Owczarek południoworosyjski - jużak, to pies wzbudzający powszechny podziw. Gdy spaceruję ze swoją suką ulicami miasta, niemal wszyscy mijani ludzie zwracają na nas uwagę.

Powodów takiego stanu rzeczy jest oczywiście kilka, ale na pewno głównym jest imponujący wygląd tej rasy, podkreślony dumną i niezależną naturą.

Reklama

Straszliwości tego świata

Jużak sprawia wrażenie jakby świat zewnętrzny w ogóle go nie interesował, a mijani ludzie byli tylko elementem krajobrazu. Są to jednak tylko pozory, ponieważ typowy przedstawiciel tej rasy bardzo uważnie obserwuje świat, będąc gotowym do natychmiastowej reakcji w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dla jego rodziny. Dlatego też współcześnie jest to jeden z najlepszych psów ochraniających, dość wymagający pod względem pielęgnacji, ale zalety jego charakteru zdecydowanie rekompensują tę małą niedogodność. Obserwując je na co dzień można wręcz stwierdzić, że głównym celem życia jużaka jest ochrona naszego domu, posesji i nas samych przed wszystkimi "straszliwościami" tego świata.

Ogromne stada owiec

Historia tej niezwykłej rasy rozpoczyna się na Krymie - półwyspie na południu Ukrainy. Pod koniec XVIII wieku zaczęto masowo sprowadzać do Rosji stada owiec z Hiszpanii. Musiały one przebyć długą, bo kilkutygodniową, niebezpieczną drogę poprzez tereny dzisiejszej Francji, Niemiec, Polski, Rumunii, Węgry aż na ukraińskie stepy.

Podróżowały w ogromnych stadach liczących od 2500 do 8000 sztuk, dlatego też niezbędne okazywały się wówczas różnej wielkości, kudłate owczarki. Ich głównym zadaniem było prowadzenie owiec, ale także stróżowanie i ochrona stada. Psy w tym typie można spotkać niemal we wszystkich wymienionych wcześniej krajach... Francuzi mają briarda, Niemcy schafpudla, Węgrzy komondora, Rumunii niemal identycznego dla laika mioritica, a my naszego PON-a, który - jak pisał Lubomir Smyczyński - występował w trzech odmianach wielkości - mały, średni i duży. Te ostatnie przypuszczam, mogły być niezwykle podobne do dzisiejszego jużaka.

Z rąk do rąk

Po dotarciu do celu, przybyłe tam z owcami psy, często w bardzo różnym typie, krzyżowano z miejscowymi, ponieważ potrzebowano zwierząt silnych i mocnych psychicznie i fizycznie, zdolnych do ochrony stad przed drapieżnikami, czy też zwykłymi rabusiami. Umiejętność prowadzenia owiec nie była już wówczas aż taka istotna. Zdecydowano, że stworzona zostanie nowa rasa, odpowiadająca miejscowym warunkom. Tak narodził się owczarek południoworosyjski.

Różni autorzy wskazują, iż już w 1850 roku rasa ta była rozpowszechniona oraz, że zwykle przy 1000 owcach pracowało średnio 4-5 jużaków. Zawieruchy XX wieku oczywiście bardzo negatywnie odbiły się na pogłowiu rasy. Stada owiec przechodziły z rak do rąk, a specyfika charakteru jużaka powodowała, że przeżywały tylko młode osobniki zdolne zaakceptować nowych właścicieli.

Zalety, nie wady

Psy dorosłe, które reagowały agresywnie, były po prostu zabijane... Na szczęście, choć nie było to łatwe, rasę udało się uratować. Obecnie populacja jest już stabilna, rasa ma się dobrze i, także w Polsce, mamy niezłe psy i ambitne hodowle, które starają się łączyć wzorcowy eksterier z charakterem, co w przypadku jużaka powinno być priorytetem.

Owczarek południoworosyjski, potocznie zwany jużakiem, to pies wszechstronny, bezgranicznie oddany swojej rodzinie, ale jednocześnie bardzo specyficzny i przeznaczony tylko dla prawdziwego miłośnika rasy, a nie psów w ogólnym tego słowa znaczeniu. Prawdziwy pasjonat będzie potrafił zobaczyć pewne wyjątkowe cechy tej rasy "przez różowe okulary", doceni je i staną się one dla niego zaletami, a nie wadami!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje