Reklama

Konkurs Miss Universe - podstawowe fakty

Wybory Miss Universe to doroczny, międzynarodowy konkurs piękności uznawany - obok Miss World - za najbardziej prestiżowy na świecie.

Po raz pierwszy wybory Miss Uniwersum zorganizowała odzieżowa firma Pacyfic Mills w 1952 roku. W 1996 roku wybory przejął amerykański magnat finansowy Donald Trump, który zarządza nim wraz z firmą NBC Universal.

Reklama

Niemal od samego początku konkurs wzbudzał duże zainteresowanie mediów. Po raz pierwszy transmitowała go w 1955 roku stacja CBS. Od 2003 roku prawa do transmisji ma NBC Universal i to na jej kanale można obejrzeć na żywo tegoroczne wybory.

Przodują Amerykanki

Do 1972 roku wszystkie konkursy odbywały się w USA, od tego czasu odbywają się w różnych krajach. W 2007 r. galę finałową zorganizowano w Meksyku, rok później w Wietnamie, a w 2009 r. na Wyspach Bahama. Tegoroczne wybory zorganizowano USA, w luksusowym kompleksie hotelowo-konferencyjnym Mandalay Bay Events Center w Las Vegas.

Kraje, z których pochodzi najwięcej miss, to: USA (7 zdobytych tytułów Miss Universe), Wenezuela (6), Portoryko (5) i Szwecja (3). Na wybory Miss Universe przyjeżdżają kandydatki z około 80 krajów. W tym roku jest ich dokładnie 83.

Jak się wybiera Miss Universe?

Pierwszym etapem konkursu są wybory na szczeblu krajowym. Narodowy tytuł miss kwalifikuje do udziału w konkursie głównym, chociaż od tej reguły zdarzają się odstępstwa. W 2000 roku w Australii zorganizowano profesjonalny casting. W ten sposób na reprezentantkę kraju została wybrana Jennifer Hawkins, która zdobyła tytuł Miss Universe w 2004 roku.

Obecnie wybory trwają dwa tygodnie. W eliminacjach wybiera się 15 półfinalistek. W dniu głównej ceremonii spośród półfinalistek wyłaniana jest najpierw finałowa dziesiątka, a potem - piątka, której przypadają tytuły - od miss do czwartej wicemiss.

Kluczowym elementem tego etapu jest rozmowa kandydatek z jurorami, którzy zadają pytania dotyczące zainteresowań, działalności charytatywnej czy ochrony środowiska. Dziewczyny prezentują swe wdzięki w strojach wieczorowych i kąpielowych, a sędziowie oceniają je za pomocą skali punktowej (maksymalna nota to 10). Tej, która zdobędzie ich najwięcej, poprzednia Miss Universe przekazuje koronę - symbol zwycięstwa i gwarancja rocznego kontraktu.

Donald daje klucze do mieszkania

Kontrakt zobowiązuje miss do podróżowania po świecie i promowania zdrowego stylu życia, organizacji charytatywnych i samego konkursu. Panująca Miss Universe staje się mieszkanką nowojorskiego apartamentu, do którego klucze przekazuje jej Donald Trump.

Kontrakt zawiera także wiele zakazów dotyczących miss. Przez rok nie może ona zajść w ciążę, pozować do erotycznych zdjęć i nie powinna także brać ślubu.

Katarzyna Pruszkowska

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: USA | Donald Tusk | Miss World | konkurs | konkursy | wybory | Ola Chlebicka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje