Reklama

Muzeum Wódki w Warszawie otwiera swoje podwoje

Muzeum Wódki ma okazję stać się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce /East News

Blisko 10 tys. przedmiotów związanych z historią wódki będzie można zobaczyć w Muzeum Wódki, które 16 grudnia zostanie otwarte w Warszawie. Na kolekcję składają się zbiory zebrane przez dwóch pasjonatów, Piotra Popińskiego i Adama Łukawskiego.

Reklama

Przedmioty prezentowane w Muzeum Wódki to m.in. przedwojenne alkohole, historyczne butelki, karafki, kieliszki, książki, winiety, karty alkoholi, fotografie i reklamy.

- Bardzo ciekawym eksponatem jest na pewno manierka armii napoleońskiej z okresu marszu na Moskwę, która pokazuje, że wówczas żołnierze francuscy wcale nie pili wina, ale pili wódkę. Wiadomo, klimat temu sprzyjał - mówi Piotr Popiński, warszawski restaurator, pomysłodawca i organizator Muzeum Wódki.

Reklama

Możemy zobaczyć też przedmioty osobistego użytku Józefa Baczewskiego (1829 - 1911), który ze swojej firmy uczynił największego producenta alkoholu w Polsce.

- Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na opracowaniu ciekawej kolekcji, która uświadomi odwiedzającym jak istotnym elementem polskiej tradycji, historii i kultury jest wódka. Chcemy pokazać, jak dużą rolę nasz narodowy trunek odegrał nie tylko jako produkt spożywczy, ale również w kontekście technologii produkcji, grafiki, designu, a także stylu życia - opowiada Popiński.

Muzeum Wódki mieści się przy Placu Teatralnym, nieopodal Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. Placówka otworzy swoje podwoje dla zwiedzających 16 grudnia.

Andrzej Grabarczuk

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje