Reklama

Zaczynam się sypać

Weź środki przeciwbólowe od razu po meczu. Porcja wzięta na miejscu zapobiegnie powstaniu stanu zapalnego w mięśniach. Jeszcze lepsza strategia: przestań się wyśmiewać z tai chi czy yogi i zapisz się na zajęcia. Wykonywanie ruchów, których normalnie nigdy byś nie wykonywał, przygotuje cię na najgorsze nawet sprinty. I nie zapominaj o rozgrzewce. Wprawdzie przed zakwasami cię nie uchroni, ale lepiej mieć obolałe mięśnie niż zwichniętą nogę czy zerwane ścięgno.

Reklama

Facet w lustrze jest cały pomarszczony

Zmarszczki pojawiają się u większości facetów po trzydziestce. Przyczyn jest wiele. Odwodnienie skóry, rozpad kolagenu, zmniejszenie ilości tłuszczu podskórnego. Jednak najczęstszą przyczyną powstawania zmarszczek jest słońce. Zdaniem dra Ronalda Klatza, to właśnie ono jest w 90 proc. odpowiedzialne za zewnętrzne oznaki starzenia się.

Jak cofnąć czas?

Rozwiązanie jest właściwie jedno - nawilżaj skórę. Kremy nawilżające z sodium PCA (większość markowych kremów zawiera ten składnik) penetrują skórę przez pory, pozwalając dotrzeć wodzie do głębszych warstw skóry. Innym sposobem jest stosowanie po goleniu kremu z ALA, czyli kwasem alfalipidowym. Ta magiczna substancja potrafi zmniejszyć zmarszczki, wygładzić bruzdy, np. te nad nosem, a nawet stare blizny.

Jakoś nie bardzo masz ochotę na barabara

To zupełnie normalne. "Większość mężczyzn po czterdziestce odczuwa spadek libido" - uspokaja dr Stanley Ducharme, urolog z Boston University. "Nuda w łóżku wieloletniego związku w połączeniu z fizycznymi zmianami (wolniej narastające podniecenie, słabsza erekcja, mniejsza ilość ejakulatu) sprawia, że czujesz się stary i niemęski".

Jak cofnąć czas?

Omiń rutynę - to najprostsza recepta. Nie wyrzucaj tej nieszczęsnej ulotki biura podróży, tylko poszukaj oferty wyjazdu na weekend i zaproś tam żonę. Dzieci zostawcie pod opieką rodziny, nie zabieraj ze sobą nic z pracy, pies też niech zostanie w domu. Nie musi to być od razu Paryż czy Neapol - wystarczy uroczy hotelik w zamku 100 km od twojego domu. Zaszyjcie się w pokoju i pobawcie się, tak jak zawsze chcieliście. Skoncentrujcie się na sobie nawzajem. Nie musicie się nigdzie spieszyć. Poszukaj jej najwrażliwszych miejsc i spróbuj doprowadzić ją do wrzenia, a wrząca kobieta również ciebie rozgrzeje. Przekonasz się. Później samo wspomnienie wystarczy, żebyś poczuł w spodniach: "You'll never walk alone".

Nie masz już ochoty skakać na bungee

"Zachowujesz się jak orangutan i niemal wszystkie inne ssaki" - wyjaśnia dr Robert Sapolsky, biolog ze Stanford University. "I o to chodzi. Wszystkie zwierzęta po wyrośnięciu z wieku szczenięcego wykazują niechęć do nowości i do niebezpiecznych zachowań". Uwidacznia się to np. w tym, jakie stacje radiowe masz ustawione w samochodzie na pierwszych pozycjach (Złote Przeboje, prawda?). Twoja ostrożność ma też swoje zalety - płacisz niższe składki na ubezpieczenie. Nikomu nie udało się jeszcze ustalić, czy pojawiająca się z wiekiem ostrożność jest efektem zmian biochemicznych w mózgu, czy też ma podłoże psychospołeczne, jednak nie zmienia to faktu, że proces ten dotyka każdego.

Jak cofnąć czas?

A po co? Właśnie w znaczący sposób zmniejszyłeś ryzyko, że zginiesz jak idiota. Starość ma też swoje dobre strony.

Niby dorosły, ale... Co robić, gdy znowu dopadają cię problemy młodości.

Zdarzają się sytuacje, kiedy wprawdzie znowu czujesz się, jakbyś miał kilkanaście lat, ale jakoś wcale się z tego nie cieszysz. Zobacz, jak sobie poradzić z niepożądanymi wspomnieniami z liceum.
• Znowu wyskakują ci pryszcze na twarzy, zwłaszcza w przeddzień prezentacji. Czy to w wieku -nastu, czy -dziestu lat sposób jest ten sam: pryszcza trzeba osuszyć i wytłuc bakterie, które mogą zrobić z niego ziejący ropą krater. Czym? Najlepiej preparatem, który zawiera nadtlenek benzoilu.
• Dzieciak sąsiadów ma ospę wietrzną i boisz się, że cię zarazi. Nie pamiętasz, czy miałeś wiatrówkę w dzieciństwie? Poproś lekarza o test na obecność przeciwciał i, jeśli okaże się, że jednak nie chorowałeś, weź preparaty immunoglobuliny, które pomogą ci obronić się przed chorobą. Pamiętaj, że pośpiech jest wskazany - aby przeciwciała zdążyły zadziałać, musisz je wziąć nie później niż cztery doby po wystawieniu się na działanie wirusa.
• W łóżku wytrzymujesz nie dłużej niż nastolatek na pierwszej randce, czyli mniej więcej tyle, ile trwa zielone światło na skrzyżowaniu. Jeśli twoja partnerka oczekuje nieco dłuższej stymulacji, spróbuj techniki start i stop - poproś kobietę, by ręcznie pobawiła się z tobą aż do momentu, kiedy będziesz tuż-tuż, potem niech przestanie, odczeka 1-2 minuty i zacznie znowu. Kilka miesięcy takich zabaw może wydłużyć czas stosunku z mniej niż minuty do powyżej 3 minut. To ćwiczenie wymaga cierpliwości nie tyko od ciebie, ale i od niej. Możesz tylko wspomnieć, że w końcu robi to dla siebie, prawda? Możesz też sięgnąć po prezerwatywy opóźniające wytrysk. Nie jest to wprawdzie rozwiązanie systemowe, ale nie zawsze masz kilka miesięcy na trening.

Piotr Pflegel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje