Reklama

Zaczynam się sypać

Oto 11 prostych sposobów, by czas stał się twoim sprzymierzeńcem.

Reklama

Przychodzisz na imprezę wystrojony jak stróż w Boże Ciało, gotowy na wszystko. Otwierasz drzwi i... pierwszą myślą, jaka przychodzi ci do głowy, jest: "Nie można by ściszyć tego łomotu?!".

Reklama

Problem nie tylko w hałasie. Co gorsza, nie znasz też granego właśnie kawałka. I - jak się okazuje - wcale nie wyglądasz tak super, jak ci się wydawało. Reszta gości jest ubrana zupełnie inaczej. Najgorsze jest zaś to, że kobiety przelatują po tobie wzrokiem jak po meblu - nie zatrzymując go ani na chwilę. I zaraz pojawia się następna myśl: "O cholera, jestem już stary!" Spokojnie, to zupełnie normalne. Każdy z nas po przekroczeniu pewnego wieku nieuchronnie uświadamia sobie, że, no cóż... nie jest już nastolatkiem, niezależnie od tego, ile kawałków White Stripes właśnie ściągnął z sieci. Ale nie ma co od razu składać broni. Są sposoby na to, żeby znowu poczuć się jak w liceum. Oto one:

Wchodzisz do pokoju i nie masz pojęcia, po co tu przyszedłeś

Dziury w pamięci pojawiające się w najmniej odpowiednich momentach to jeden z problemów związanych z wiekiem. Z latami zmniejsza się liczba neuronów w twoim mózgu. To nieuchronny efekt starzenia się. Ale jest też inna przyczyna. Mianowicie wiedziemy bardzo bogate życie w stosunku do naszych możliwości zapamiętywania. Jak wyjaśnia dr Robert Jacobs, neurolog z Colorado College, człowiek jaskiniowy spotykał w ciągu całego swojego życia około 150 osób, czyli mniej więcej tyle, ile ty możesz spotkać na jednym hucznym przyjęciu. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że czasami spotykasz kogoś i za Chiny Ludowe nie możesz sobie przypomnieć, jak ma na imię. Tak naprawdę bowiem jesteś nowoczesnym mieszczuchem z mózgiem neandertalczyka.

Jak cofnąć czas?

Udawaj mańkuta. Czynności, które odruchowo robisz prawą ręką, a które nie wymagają szczególnej precyzji, staraj się robić lewą (jeśli jesteś leworęczny - odwrotnie). Czyli co na przykład? Lewą ręką możesz myć zęby, odbierać telefon, jeść etc. "Takie skrzyżowanie sygnałów stymuluje powstawanie nowych połączeń w mózgu, dzięki czemu stanie się bardziej elastyczny" - wyjaśnia dr Lawrence C. Katz, neurolog z Duke University, autor książki "Utrzymaj mózg w formie: 83 ćwiczenia umysłowego neurobiku".

Potrafisz już lewą ręką zawiązać sznurówki i narysować schemat tunera telewizyjnego, a mimo wszystko ciągle o czymś zapominasz? Spisuj listy rzeczy do zrobienia. To pomaga przetwarzać i zapamiętywać informacje. No i pamiętaj (a przynajmniej spróbuj), że pamięć działa na zasadzie skojarzeń - jeśli odtworzysz kilka poprzednich kroków, powinieneś sobie przypomnieć również to, po co wszedłeś do tego cholernego pokoju.

Rano trzaskają ci stawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje