Reklama

Wysoki wzrost pomaga, ale oznacza też kłopoty!

Kobiety wolą wysokich. Niestety, niektóre choroby też /Pixabay.com

Wzrost to jedna z najbardziej, chyba obok pieniędzy, pożądanych u facetów cech. Wysoki mężczyzna jest atrakcyjniejszy, od razu wydaje się mieć więcej charyzmy niż niski jegomość, dobrze wychodzi na zdjęciach przy innych - zalety można by wymieniać w nieskończoność. Ale oprócz plusów wzrost ma też swoją cenę: choroby.

Reklama

Profesor Leonard Nunney z Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside podjął się próby odpowiedzi na pytanie, które nurtowało medycynę od dawna: czy wysocy ludzie mają większe szanse zachorowania na raka?

Statystycznie rzecz ujmując: tak.

Analizując wyniki badań, Nunney ustalił, że ryzyko rozwoju nowotworów rośnie średnio o 10% na każde 10 cm wysokości ciała przekraczające średnią (162 cm u kobiet, a dla mężczyzn - 175 cm).

Reklama

Prawdopodobnie ma to związek z liczbą komórek: u osób wysokich jest ich proporcjonalnie więcej, co automatycznie przekłada się na większą liczbę możliwych mutacji prowadzących do powstania nowotworu.

Profesor Nunney podkreśla jednak, iż choćby w porównaniu z paleniem papierosów wysoki wzrost zwiększa ryzyko zachorowania na raka naprawdę nieznacznie.

Ale nie należy załamywać rąk. Bo choć w przypadku osób wysokich ryzyko zapadnięcia na nowotwór rośnie, są one mniej narażone na cukrzycę czy choroby serca. Ponadto badania dowodzą, że więcej zarabiają oraz częściej zostają przywódcami państw.

Świat Wiedzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje