Reklama

Ważne decyzje zapadają podczas snu

Badacze z Uniwersytetu Stanford podczas badań na myszach odkryli, że zakłócony sen przeszkadza im w rozpoznawaniu obiektów, z którymi już wcześniej miały do czynienia.

Reklama

Do badania użyto techniki zwanej optogenetyką, za pomocą której konkretne komórki zostały genetycznie zmienione, aby można było je kontrolować używając światła. Uczeni skupili się na komórkach, które grają główną rolę w odróżnianiu stanu snu od stanu przebudzenia.

Reklama

Byle nie obudzić

Następnie naukowcy wysłali sygnały świetlne bezpośrednio do mózgów części śpiących gryzoni. W ten sposób zakłócili ich sen bez zupełnego przerwania go czy obniżenia jego jakości. Później umieszczono wszystkie myszy w pudełkach z dwoma przedmiotami, przy czym jeden z nich poznały już wcześniej.

Śpij, bo nie poznasz

Zwierzęta powinny spędzić więcej czasu na poznawaniu przedmiotu, którego nigdy wcześniej nie widziały. I te, którym nie przeszkadzano w spaniu, właśnie tak się zachowywały. Natomiast te, których sen był zakłócony, były jednakowo zainteresowane obiema rzeczami.

Nieprzerwanie umacnia

Problem z ciągłością snu towarzyszy zwykle różnym zmianom patologicznym wpływającym na pamięć, w tym chorobie Alzheimera i innym dolegliwościom związanym z wiekiem. Zakłócony sen często trapi również uzależnionych od alkoholu i cierpiących na bezdech. Naukowcy dodają jednak, że nie ma dowodu na istnienie zależności między tymi przypadłościami. Zakładają natomiast, że niezależnie od całkowitej długości snu czy jego intensywności, minimalna ilość niezakłóconego spania jest potrzebna do umacniania ludzkiej pamięci i wspomnień.

Co zapamiętać?

Właśnie dlatego brytyjscy uczeni twierdzą, że mózg w czasie tzw. głębokiego snu ocenia wydarzenia z całego dnia i decyduje, które są na tyle istotne, by je zapamiętać. Osoby cierpiące na bezdech z pewnością nie będą zaskoczone wynikami doświadczeń - w ciągu dnia często są niezwykle zmęczone, a także cierpią z powodu utraty czy zaników pamięci.

RMF24.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: sny | decyzje | mózg | badania | myszy | sen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje