Reklama

​Suplo-ściema: Zażywanie tych produktów nic nie daje!

Naukowcy po raz kolejny dowiedli, że zażywanie suplementów jest niewiele warte /123RF/PICSEL

Regularnie zażywanie suplementów multiwitaminowych, minerałów i innych tego typu produktów nie daje żadnych pozytywnych efektów dla zdrowia. Dobra wiadomość jest taka, że jednocześnie nie szkodzi.

Reklama

Lekarze ze szpitala św. Michała i naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali dogłębnie skład i działanie 179 różnych produktów zawierających witaminy, które pojawiły się na rynku kanadyjskim od 2012 roku.

W badaniach wzięli pod uwagę cały zakres składników, które miały dostarczać suplementy: witaminy A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D i E, beta-karoten, wapń, żelazo, cynk, magnez i selen

Reklama

Okazało się, że część suplementów nie poprawia za bardzo naszego zdrowia. W szczególności środki zawierające witaminę D, wapń, witaminę C oraz kompleksy multiwitaminowe nie mają kompletnie żadnego wpływu na organizm. Ani złego, ani dobrego.

Jedyne produkty, które wykazały jakiekolwiek efekty to te z kwasem foliowym i witaminami B6 oraz B12.

Autorzy badań przyznają, że zakładali, iż część suplementów to zwykłe oszustwo, ale byli zaskoczeni wynikami. Nie podejrzewali, że aż tak wiele z nich nie ma żadnego wpływu na zdrowie.

Przypomnieli również, że najlepszym rozwiązaniem jest pilnowanie diety i spożywanie zdrowych produktów, które dostarczą nam potrzebnych witamin i minerałów. Opieranie się na kolorowych tabletkach zda się na niewiele.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje