Reklama

Suplementacja dla piłkarza

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta oraz pełne zaangażowanie na treningach, niezależnie od dyscypliny którą trenujemy. Prawidłowe odżywianie gwarantuje nam dostarczenie składników potrzebnych do rozwoju naszego organizmu, a co za tym idzie do poprawy naszych umiejętności.

Trening nie tylko uczy nas dyscypliny, ale przede wszystkim daje nam możliwość rozwoju naszego organizmu, pozwala wskoczyć nam na wyższy poziom zaawansowania w uprawianym sporcie, stać się prawdziwym mistrzem. Nasuwa się więc pytanie: po co suplementacja piłkarzowi, skoro wystarczy odpowiednia dieta i trening? Niestety, nawet posiadając dużą wiedzę często nie jesteśmy wstanie pokryć w 100 proc. naszych potrzeb związanych z wysiłkiem. Dlatego też stworzono suplementy, które dają nam możliwość uzupełnienia jadłospisu i dalszego rozwoju naszych umiejętności.

Reklama

Nie wszystkie suplementy stosowane w innych dyscyplinach sportu sprawdzą się w piłce nożnej. Dyscyplinę tę cechuje interwałowy charakter wysiłku. Trening polega na intensywnych lecz krótkotrwałych ćwiczeniach, które mają zadanie budować wytrzymałość, podnosić wydolność oraz poprawiać motorykę organizmu. Ćwiczenia odbywają się na ogół bez obciążeń, są to szybkie biegi sprinterskie na dystansie około 30 metrów przeplatane różnego rodzaju lekkimi przebieżkami np.: bieg tyłem, bieg bokiem lub szybki slalom pomiędzy pachołkami.

Dodatkowo ćwiczenia są wykonywane z piłką pozwala to poprawić koordynację oraz zwrotność. Ogółem rzecz biorąc trening piłkarski ma zadanie przede wszystkim rozwijać umiejętności piłkarskie oraz poprawiać wydolność i wytrzymałość organizmu. Dlatego należy stosować suplementy które przyczynią się do poprawy powyższych cech.

Białko

Białko jest podstawą suplementacji we wszystkich sportach. Stanowi główny budulec naszych mięśni i odgrywa ogromną rolę w rozwoju organizmu sportowca. Warto wspomnieć, że białko dostarcza do naszego organizmu kalorie, które stanowią materiał budulcowy i energetyczny, ale nie wpływają na zwiększenie tłuszczowej masy ciała. Co więcej, spożywanie dużych ilości białka wpływa na przyspieszenie przemiany materii i prowadzi do zmniejszenia wagi ciała. Dlatego dietetycy zalecają spożywanie dużych ilości białek z różnych źródeł w dietach ukierunkowanych na redukcję tkanki tłuszczowej. Przyjmuje się że dzienne zapotrzebowanie organizmu na białko u osoby aktywnej fizycznie wynosił około 2 g na każdy kilogram ciała. Dla przykładu, piłkarz ważący 65 kilogramów powinien spożywać około 130 gramów białka (65 kg x 2 g = 130 g białka na dzień).

Na rynku mamy szeroką gamę suplementów, które pomogą nam uzupełnić dietę w wymaganą ilość białka. Izolaty, koncentraty i hydrolizaty białek serwatki, kazeinian wapnia i micelarna kazeina, białka jajeczne, sojowe, ryżowe, konopne, mięsne... każda z wymienionych postaci ma swoje zalety.

Dany produkt białkowy stosuje się w zależności od szybkości jego wchłaniania. Izolat wchłania się bardzo szybko, dlatego należy stosować go rano na czczo lub bezpośrednio po zakończeniu treningu. Koncentrat serwatki, szybko wchłaniane białko, polecany przed jak i po treningu. Kazeina trawi i wchłania się długo, dlatego warto stosować ją na noc jako zamiennik posiłku.

Biorąc pod uwagę specyfikę sportu i rodzaj wysiłku jaki występuje w trakcie treningu piłki nożnej warto stosować mieszankę protein, czyli suplementy które posiadają w swoim składzie kilka frakcji białkowych.

Podyktowane jest to długim i intensywnym wysiłkiem, sprawiającym że organizm potrzebuje ciągłego dostarczenia budulca do mięśni. Dlatego suplementy białkowe zawierające mieszankę białek szybko- i wolno wchłanialnych będą najlepszym wyjściem. Mieszanka frakcji białkowych daje nam pewność, że od pierwszych sekund treningu do ostatniego gwizdka organizm jest zabezpieczony przed stratami wynikającymi z wysiłku treningowego. Pamiętajmy, że odpowiednia ilość białka w organizmie pozwoli nam utrzymać optymalną formę i wydolność na treningach oraz meczach.

Węglowodany

Rola węglowodanów ogranicza się do dostarczenia energii organizmowi w trakcie wysiłku. Bez odpowiedniej ilości glikogenu (węglowodanu gromadzonego w ciele człowieka) w mięśniach nie jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami trening czy mecz. Suplementy te najlepiej spożywać przed treningiem, aby nasycić organizm glikogenem. Dzięki temu zniesiemy trud wysiłkowy. Jeśli wysiłek jest długotrwały, można stosować węglowodany również w trakcie treningu w celu uzupełnienia strat powstałych w wyniku ćwiczeń i dostarczenie energii na dalszą część zmagań boiskowych. Węglowodany można stosować także bezpośrednio po treningu, w celu uzupełnienia niedoboru glikogenu wywołanego ciężkim wysiłkiem, co pozwoli szybciej zregenerować organizm.

Dla piłkarza najodpowiedniejszy będzie suplement zawierający w swoim składzie węglowodany o zróżnicowanych długościach łańcucha tzn. mono-, oligo- i polisacharydy w odpowiednich proporcjach, zapewniających systematyczne i długotrwałe dostarczenie energii.

Monosacharydy w postaci glukozy wchłaniają się szybko i dostarczają energii bezpośrednio po spożyciu. Polisacharydy (maltodekstryny) wchłaniają się wolniej dzięki czemu sukcesywnie dają energię w dalszej fazie wysiłku. Spożywanie węglowodanów przed, jak i w trakcie wysiłku umożliwia utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi co owocuje odpowiednią dawką energii podczas treningu. Jak stosować węglowodany: przed treningiem 50 g do 100 g/250ml w ciągu godziny, w trakcie treningu 50 g/250ml na każdą godzinę treningu oraz bezpośrednio po treningu 50 g/250ml.

Witaminy

Powinny być podstawą nie tylko dla sportowców, ale i amatorów sportu gdyż podnoszą naszą ogólną sprawność, wspomagają procesy myślowe, przyspieszają regenerację oraz podnoszą odporność organizmu. Witaminy powinniśmy stosować regularnie przez cały czas uprawiania sportu. Niedobór witamin powoduje spadek aktywności, senność oraz brak energii, w konsekwencji nie jesteśmy w stanie zbudować optymalnej formy, która pozwoli wspiąć się nam na wyższy poziom. Jedną z mieszanek, która powinna znaleźć się w naszym suplementacyjnym arsenale jest ZMA. Połączenie cynku, magnezu oraz witaminy B6 spożywamy przed snem. Kompozycja tych trzech składników pozwala organizmowi na szybszą regenerację oraz efektywniejsze wykorzystanie fazy głębokiego snu, dzięki czemu jesteśmy bardziej wypoczęci i rześcy. Pośrednio cynk i magnez mają też wpływ na produkcję testosteronu, a jak wiemy im więcej tego hormonu tym większy zapał i zaciętość na treningu. Obowiązkowo powinniśmy też mieć w domu pełny zestaw witamin i minerałów do spożywania każdego dnia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje