Reklama

Statyny mogą pomóc chorym na grypę

Statyny nie tylko obniżają poziom cholesterolu we krwi, ale także wydają się aż dwukrotnie zmniejszać śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy - informuje "The Journal of Infectious Diseases".

Grypie można zapobiegać za pomocą podawanych co roku szczepionek, a w przypadku zachorowania podaje się leki przeciwwirusowe. Zdaniem specjalistów z Portland podawanie statyn mogłoby zmniejszyć ryzyko związane z grypą.

Reklama

Dwa razy niższa śmiertelność

Meredith L. Vandermeer z Oregon Public Health Division w Portland przeprowadził badania obserwacyjne, dotyczące 3043 dorosłych osób, które trafiły do szpitala w latach 2007-2008. Rozpoznanie grypy potwierdzały u tych pacjentów badania laboratoryjne (w przypadku wcześniejszych badań można było mieć wątpliwości, czy w każdym przypadku chodzi o grypę).

33 procent obserwowanych przyjmowało statyny przed trafieniem do szpitala lub już w szpitalu. Jak się okazało ( po uwzględnieniu wielu innych czynników, na przykład wieku, chorób serca czy nerek) śmiertelność z powodu grypy wśród osób przyjmujących statyny była dwa razy niższa niż w przypadku nieprzyjmujących statyn.

Potrzebne kolejne badania

Ponieważ badania obserwacyjne mają pewne ograniczenia (wiemy tylko tyle, ile zapisano w kartach pacjentów), autorzy badań wskazują na konieczność przeprowadzenia randomizowanych badań klinicznych, które pozwoliłyby ustalić, jakie statyny i w jakiej dawce dają najkorzystniejszy dla pacjenta efekt.

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: grypa | badania | powikłania | naukowcy | nie żyje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje