Reklama

Ruch dobry na nadciśnienie

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą znacznie obniżyć ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego, także w przypadku osób, u których ta przypadłość występuje w rodzinie - wynika z nowego badania American Heart Association.

"Wyniki tego badania pozwalają sformułować praktyczny przekaz, że nawet bardzo umiarkowana ilość ćwiczeń - mamy na myśli energiczne chodzenie łącznie przez 150 minut tygodniowo - może przynieść zdrowiu korzyści. Szczególnie chodzi o osoby z genetycznymi predyspozycjami do nadciśnienia tętniczego" - powiedział autor badania Robin Shook.

Ruch zmniejsza ryzyko nadciścienia

Badacze obserwowali prawie 6,3 tys. wysportowanych osób w wieku od 20 do 80 lat przez prawie pięć lat. W tej grupie jedna trzecia miała co najmniej jednego rodzica z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Te osoby miały o 34 proc. mniejszą szansę na tę przypadłość, niż inni niewysportowani ludzie, u których ta choroba występowała w rodzinie.

Reklama

W sumie u ponad 1,5 tys. uczestników w trakcie badania rozwinęło się nadciśnienie. Ci z badanych, którzy ćwiczyli najwięcej, mieli o 42 proc. mniejszą szansę na chorobę, bez względu na rodzinne predyspozycje. Umiarkowanie wysportowani zmniejszali swoje ryzyko o 26 proc.

30 minut 5 razy w tygodniu!

Dla porównania, w badaniu opublikowanym ostatnio w magazynie "Hypertension" dowodzono, że osoby o słabej kondycji i przypadkami nadciśnienia w rodzinie są o 70 proc. bardziej narażone na wysokie ciśnienie tętnicze niż osoby wysportowane. Dodatkowo wśród osób ćwiczących rodzinne predyspozycje zwiększały ryzyko zachorowania zaledwie o 16 proc.

"Nie można zignorować korelacji między kondycją, historią chorób w rodzinie i ryzykiem zachorowania - uważa Shook z University of South Carolina. - Taka wiedza może pomóc w znalezieniu efektywnych i racjonalnych sposobów uniknięcia chorób, dotykających członków rodziny, a w niektórych przypadkach całych pokoleń".

Stowarzyszenie American Heart Association zaleca przynajmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego, np. energiczny spacer, pięć razy w tygodniu - podał serwis HealthDay. (PAP)


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ciśnienie krwii | ćwiczenia | nadciśnienie | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje