Porady MH: jak przeżyć lot samolotem?

Czyli jak polecieć na wakacje tanio, bezpiecznie, nie marnować czasu na lotnisku i otrzymać na czas nienaruszony bagaż. Własny bagaż.

Kupuj bilety przez internet, a nie za pośrednictwem operatorów i biur podróży, które pobierają prowizję. Odprawiaj się również przez internet. Wiele linii lotniczych, zwłaszcza tych tanich, uważa punktualne przybycie na lotnisko za warunek wejścia na pokład.

Oszczędzaj czas

Musisz zatem zjawić się z wydrukiem e-biletu od 3 godzin do 40 min przed odlotem, ustawić się w długiej kolejce do tzw. czekingu, nadać bagaż i wziąć kartę pokładową. Jeżeli kupiłeś bilet tanich linii i nie zdążysz na czas, to nie polecisz i nie dostaniesz zwrotu pieniędzy.

Ale możesz również zaczekować się przez internet, nawet wtedy gdy chcesz nadać bagaż. Na stronie internetowej linii, której bilet kupiłeś, wchodzisz w zakładkę Online check-in, wprowadzasz numer swojej rezerwacji, deklarujesz, ile sztuk bagażu chcesz nadać, i gotowe.

Reklama

Musisz to jednak zrobić na kilka godzin przez startem samolotu, bo odprawa online jest zamykana dużo wcześniej niż ta na lotnisku. Potem wystarczy, jeżeli pojawisz się na lotnisku 10 minut przed końcem normalnej odprawy (czas jej zamknięcia jest podany na wydruku rezerwacji) i nadasz bagaż.

Jeżeli odprawiasz się na lotnisku i masz wykupiony bilet w klasie ekonomicznej, stań w tej kolejce, która jest najbliżej odprawy dla klasy biznes. Tam zawsze jest o wiele mniej ludzi i kiedy się odprawią, operator prosi pasażerów z kolejki obok o podejście do jego stanowiska.

Oszczędzaj nerwy

Jeżeli lecisz z przesiadką przez lotnisko Heathrow w Londynie, Charlesa de Gaulle'a w Paryżu czy Fiumicino w Rzymie, masz bardzo dużą szansę, że twój bagaż w trakcie przeładowania zostanie zagubiony.

Zostaniesz wówczas w tym, co masz na sobie, na co najmniej 24 godziny po wylądowaniu. Wiele linii lotniczych oferuje w takich sytuacjach ekwiwalent około 100 euro na zakup niezbędnych rzeczy, ale w żadnym stopniu nie zrekompensuje ci to zmarnowanego pierwszego dnia urlopu czy tłumaczeń na jakimś spotkaniu, że jesteś trochę nieświeży.

Na lotniskach całego świata cały czas obowiązuje zakaz wożenia ze sobą płynów o objętości powyżej 100 ml. I chociaż ochrona lotniska coraz częściej przymyka na ten przepis oko, to musisz się z nim liczyć.

Warto przed podróżą kupić małe podróżne opakowania na kosmetyki (dostaniesz je np. w Sephorze) i przelać do nich niewielką ilość tego, czego używasz na co dzień. I jeszcze jedno: podpisuj swój bagaż - na przytroczonej do walizki tabliczce powinno być twoje imię, nazwisko, numer telefonu i lotu.

W razie zaginięcia bagaż odnajdzie się dużo szybciej.

Oszczędzaj pieniądze

Tanie linie m.in. dlatego są tanie, bo ich samoloty lądują na podmiejskich lotniskach, gdzie opłaty lotniskowe są niższe. Między lotniskiem a centrum miasta kilka razy na godzinę kursują pociągi i autobusy. Bilet na taki transport również warto kupować przez internet, bo jest nawet o 10 euro tańszy niż ten kupiony w kasie.

W tanich liniach nie ma darmowych posiłków (chyba że lecisz przez ocean - wówczas dostajesz posiłek, a płacisz tylko za alkohol), ale możesz kupić kanapki, słodycze i napoje u obsługi pokładu. Jeżeli nie masz waluty kraju, do którego lecisz, możesz w wielu liniach zapłacić złotówkami, ale nie licz na korzystny kurs wymiany. Zresztą, 3 euro za plastikową kanapkę woła o pomstę do nieba. Jeżeli nie możesz wytrzymać 2-3 godzin bez jedzenia, zabierz coś do podręcznego bagażu, a napój kup na lotnisku po przejściu kontroli bezpieczeństwa, bo oficer ochrony nie przepuści cię nawet z małą butelką wody mineralnej.

Na miejscu warto płacić kartą, bo za pieniądze wyciągane z bankomatu musisz zapłacić sporą opłatę manipulacyjną. Dlatego dobrze przed wyjazdem wymienić trochę gotówki w kantorze - tam kurs wymiany jest zawsze lepszy niż w banku.

Łap okazje, omijaj szajs

Na lotniskach warto robić zakupy, zwłaszcza gdy wylatuje się poza granice Unii Europejskiej: wówczas płacisz za towar bez podatku i cła.

Ale w podróżach wewnątrz Unii też oszczędzasz. W porównaniu z cenami, jakie obowiązują w Polsce, taniej kupisz wszystkie towary luksusowe, jak markowe ubrania, dodatki, biżuterię, kosmetyki, ale również sprzęt elektroniczny i alkohol. Omijaj wszystkie sklepy z pamiątkami, które mają ci po wyjeździe przypominać kraj pobytu - zwykle to składy szajsu dla podróżujących, którzy zapomnieli o pamiątce dla bliskich i kupią wszystko w ostatniej chwili.

Cebulki tulipanów z lotniska w Amsterdamie raczej nie wyrosną, deseczki do krojenia serów z Paryża rozpuchną się po pierwszym myciu, a cukierki w pudełku przypominającym brytyjski autobus są tańsze w centrum Londynu.

Dlatego, czekając na opóźniony lot, staraj się rozsądnie wydawać pieniądze. Z danych Stowarzyszenia Europejskich Linii Lotniczych wynika, że co czwarty samolot w Europie jest opóźniony. Pod względem opóźnień wylotów rekordzistą jest Manchester Airport (50,89 proc. opóźnień), weneckie Marco Polo Airport (46,41 proc.) i londyńskie Heathrow (45 proc.).

Amerykańskie badania wykazały, że w 2007 roku, podczas gdy linie lotnicze straciły z powodu opóźnień 10 mld dolarów, lotniska zarobiły 2 mld, bo znużeni czekaniem pasażerowie robili zakupy w sklepach wolnocłowych. W ostatnich latach dochody lotnisk z działalności pozalotniczej przekroczyły połowę ich wszystkich dochodów.

Dużo latasz, zarabiaj na tym

Jeżeli często latasz normalnymi liniami, warto przystąpić do programu lojalnościowego, np. Miles&More. Za każdy lot, wynajęcie samochodu czy nocleg w hotelu, który jest partnerem programu, zbierasz tzw. mile. Np. przelot krajowy liniami LOT z Wrocławia do Warszawy to 500-1000 mil (w zależności od taryfy lotu). Wystarczy, że nazbierasz darmowy bilet do każdego europejskiego kraju (musisz uiścić tylko opłaty lotniskowe - przeciętnie ok. 500 zł).

Twoje prawa w czasie podróży

• §1Jeżeli podróżujesz po terenie UE albo wylatujesz z lotniska na terenie Unii, to w razie odwołania lotu przysługuje ci zwrot pełnego kosztu biletu po cenie, za jaką go kupiłeś.

• §2 Pasażer odwołanego samolotu powinien otrzymać bezpłatnie: posiłek, napoje w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania na inny samolot oraz nocleg, jeżeli występuje taka konieczność. Przewoźnik powinien również zapewnić ci bezpłatny transport między lotniskiem a miejscem zakwaterowania.

• §3 Jeżeli odwołano twój lot, masz prawo do 2 bezpłatnych rozmów telefonicznych, 2 faksów lub 2 e-maili.

• §4 Z bagażem jest gorzej. Przewoźnik odpowiada za szkodę wynikłą z opóźnienia w przewozie bagażu - szkodę tę (zarówno stratę, jak i utraconą korzyść) będziesz musiał udowodnić. Przewoźnik nie jest odpowiedzialny wtedy, gdy dowiedzie, że przedsięwziął wszystkie niezbędne środki do uniknięcia szkody i że ich przewidzenie było niemożliwe.

Men's Health
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy