Palacze są bardziej podatni na schizofrenię

Palenie tytoniu może zmieniać aktywność genu związanego ze schizofrenią - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Od dawna wiadomo, że schozofrenia ma podłoże genetyczne, jednak nie udało się na razie znaleźć głównego genu, który by za to odpowiadał. Porównuje się natomiast częstość występowania poszczególnych genów, sprzyjających tej chorobie.

Problemy z przetwarzaniem bodźców

Profesor Boris Quednow z uniwersyteckiego szpitala psychiatrycznego w Zurichu oraz prof. Georg Winterer z Uniwersytetu w Kolonii przyjęli nowe podejście. Metodą elektroencefalografii (EEG) badali przetwarzanie prostych bodźców akustycznych (sekwencja podobnych do siebie dźwięków). Przetwarzając konkretny bodziec, ludzie zdrowi hamują przetwarzanie innych bodźców, które nie są w danej chwili istotne. Osoby ze schizofrenią mają problem z tego rodzaju filtracją, co prawdopodobnie przyczynia się do przeciążenia ich mózgów informacjami. Ponieważ zdrowe psychicznie osoby także filtrują bodźce z różną sprawnością, przetwarzanie danego bodźca można powiązać z konkretnym genem. 

Reklama

Palisz? Zwiększasz ryzyko choroby

Podczas zakrojonych na dużą skalę badań zbadano ponad 1800 zdrowych osób. Naukowcy sprawdzali między innymi, jak dalece filtrowanie bodźców akustycznych powiązane jest ze znanym czynnikiem ryzyka - tak zwanym genem czynnika transkrypcyjnego 4 (TCF4). TCF4 to białko odgrywające kluczową role we wczesnej fazie rozwoju mózgu. Ponieważ chorzy na schizofrenię często palą, naukowcy studiowali także ich nawyki dotyczące palenia.

Zebrane dane wykazały, że psychicznie zdrowi nosiciele genu TCF4 także filtrują bodźce mniej efektywnie - podobnie jak schizofrenicy. Dotyczy to zwłaszcza palaczy i nasila się wraz z liczbą wypalanych dziennie papierosów. Natomiast niepalący nosiciele genów filtrowali informacje lepiej od palących.

Zdaniem autorów badań palenie tytoniu może modyfikować działanie TCF4 na filtrowanie bodźców akustycznych - a być może także działanie innych genów odpowiedzialnych za schizofrenię.



INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: geny | psychiatria | schizofrenia | palacz | papierosy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy