Reklama

Osiem niszczących pandemii i epidemii XX wieku

Policjanci w Seattle wyposażeni w maski mające zapobiec pandemii grypy hiszpanki /Wikimedia Commons /domena publiczna

Reklama


5. WIRUS O WIELU NAZWACH

Co: grypa A/H1N1v

Reklama

Kiedy: 2009-2010

Typ wirusa: A

Podtyp: H1N1

Wirus grypy z 2009 roku jest zmutowanym wariantem wirusa świńskiej grypy, który składa się z genomów grypy ludzkiej, ptasiej i świńskiej. Pandemię ogłoszono 11 czerwca 2009 roku, a trwała ona do 10 sierpnia 2010 roku. Pierwsze ogniska zachorowań stwierdzono w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W maju 2009 roku stwierdzono pierwszy przypadek zarażenia w Polsce.

Objawy zarażenia grypą H1N1v są bardzo podobne do tych w przypadku zwykłej grypy sezonowej. Bezpośrednio na skutek pandemii zmarło 100-400 tysięcy osób, a w wyniku powikłań jeszcze 50-180 tysięcy. Według raportu GiS w Polsce na grypę A/H1N1v zmarły 182 osoby.

Najbardziej kontrowersyjna pandemia

Z nazwą wirusa, który wywołał pandemię w 2009 roku wiąże się wiele kontrowersji. Początkowo nazwano go świńską grypą, jednak nazwa ta była niedokładna i myląca. Rozważano nazwy: grypa północnoamerykańska, grypa meksykańska, nowa grypa oraz określenie, które jest stosowane najczęściej, czyli grypa A/H1N1. Ta ostatnia nazwa jest jednak zbyt szeroka, ponieważ obejmuje wszystkie wirusy podtypu H1N1, w tym np. wirusy grypy sezonowej. Mimo to oficjalne określenie wirusa używane przez organizacje międzynarodowe, czyli A/H1N1v, nie przyjęło się w mediach.

Ale to niejedyne kontrowersje związane z pandemią. Kolejne miały miejsce, kiedy na rynek weszła specjalistyczna szczepionka wyłącznie na świńską grypę. Pojawiły się głosy, że nie jest ona konieczna oraz że cena narzucona przez koncerny farmaceutyczne była zbyt wysoka. Co więcej, sama szczepionka została przygotowywana w pośpiechu, więc nie było czasu na przeprowadzenie testów jej bezpieczeństwa. Polska ostatecznie zrezygnowała z zakupu szczepionki na świńską grypę. Eksperci podkreślają, że zwykłe szczepienia przeciwko grypie sezonowej są skuteczne przy zapobieganiu A/H1N1v.

Czy to broń?

Choć śmiertelność przy świńskiej grypie i jej pochodnych jest jedną z najniższych, to nie należy jej lekceważyć. Choć nie można też bezkrytycznie wierzyć w teorie spiskowe.

Pojawiły się spekulacje, że wirus H1N1v nie mógł powstać spontanicznie, ponieważ zawiera mutację ośmiu genów, które są ludzkie, ptasie i świńskie, i które pochodzą z różnych regionów świata. Przypuszcza się, że wirus został stworzony sztucznie, w laboratorium, jako broń biologiczna. Te twierdzenia nie zostały jednak w żaden sposób udowodnione.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje