Reklama

Osiem niszczących pandemii i epidemii XX wieku

Policjanci w Seattle wyposażeni w maski mające zapobiec pandemii grypy hiszpanki /Wikimedia Commons /domena publiczna

Reklama


4. PTAKI NIOSĄCE ŚMIERĆ

Co: ptasia grypa

Reklama

Kiedy: od lat 90. XX wieku

Typ wirusa: A

Podtyp: H5N1, H5N2, H5N6, H5N8, H5N9, H7N3, H7N4, H7N7, H7N9

Pierwszy przypadek ptasiej grypy został zarejestrowany w 1878 roku we Włoszech pod nazwą pomór drobiu, kiedy wyłoniono tę chorobę spośród innych powodujących wysoką śmiertelność u ptaków. Przez wiele lat zdarzały się tylko pojedyncze przypadki ptasiej grypy. Dopiero w latach 90. XX wieku kiedy światowa populacja drobiu wzrosła o 76% w krajach rozwijających się i o 23% w krajach rozwiniętych pojawiły się pierwsze ogniska choroby, które obejmowały miliony ptaków.

Jest wiele podtypów ptasiej grypy, ale niewiele z nich jest groźnych dla ludzi. Choroba może mieć przebieg łagodny albo ostry, a ten drugi na ogół kończy się śmiercią w przeciągu 48 godzin. Wśród ptaków dzikich choroba zwykle słabo się rozprzestrzenia. Ptaki gospodarskie są o wiele bardziej narażone, ponieważ przy produkcji przemysłowej zwierzęta przebywają w dużych skupiskach blisko siebie, więc zakażenie łatwo się przenosi. Śmiertelność w takich przypadkach przy ostrym przebiegu wynosi prawie 100%.

Jak się rozprzestrzenia?

Człowiek może się zarazić wirusem ptasiej grypy przez kontakt ze zwłokami zwierząt lub zainfekowanymi wydzielinami, np. w trakcie uboju. Infekcja może się też przenosić poprzez zakażone przedmioty oraz odchody. Właśnie dlatego ogniska choroby zwykle pojawiają się na terenach wiejskich.

Największym niebezpieczeństwem dla ludzi byłoby pojawienie się mutacji, która pozwoliłaby na przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka. Obecnie człowiek może się zarazić prawie wyłącznie od zwierząt. Przypadki przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka są jednostkowe i nie całkiem potwierdzone.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w Polsce wykryto w 2006 roku u dwóch martwych łabędzi. W 2016 roku poinformowano o odkryciu ogniska wyjątkowo zjadliwej ptasiej grypy z podtypu H5N8 w stadzie gęsi w województwie lubuskim. W kolejnych latach media informowały o kolejnych ogniskach, ale w naszym kraju nie ma zagrożenia epidemią.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje