Reklama

Nosisz telefon w kieszeni? Nie mamy dobrych wieści dla twoich plemników

Wszyscy używamy telefonów komórkowych, które prędzej czy później lądują w naszych kieszeniach. Jak potwierdzają naukowcy, lepiej byłoby, żeby nie trafiały one do nich w ogóle.

Zdaniem uczonych z Instytutu Technologii Technion w Hajfie w Izraelu noszenie telefonu komórkowego w kieszeni spodni po kilka godzin dziennie negatywnie wpływa na koncentrację, czyli stężenie plemników w spermie. Szansa na pogorszenie ich kondycji poprzez wystawienie ich na wpływ urządzeń mobilnych wynosi aż 47 proc.

Dla porównania wśród panów noszących telefon w neseserach takie prawdopodobieństwo jest cztery razy mniejsze. Badania przeprowadzono na grupie 106 mężczyzn, których podzielono na dwie grupy.

Reklama

Czynnikiem, który wzięto pod uwagę przy selekcji było oczywiście zachowanie związane z używaniem (i nie używaniem) telefonów komórkowych.

Co konkretnie może być tego przyczyną? Zdaniem profesor Marthy Dirnfeld odpowiedzialne za szkody mogą być zarówno ciepło wydzielane przez telefon, jak i promieniowanie elektromagnetyczne, którego to źródłem jest komórka.

Naukowcy podkreślają jednak, że za wyniki otrzymane w badaniu nie muszą być odpowiedzialne wyłącznie telefony. Niemniej uważają oni, że faktycznie jest coś na rzeczy.

Nikomu nie polecamy zupełnego pozbycia się telefonu, ale spróbujcie stosować się do tych rad:

  • nie noś telefonu w kieszeni spodni. Włóż go do torby lub plecaka
  • kładąc się spać upewnij się, że komórka znajduje się w odpowiedniej odległości od twojego ciała. Nie musisz trzymać jej w innym pokoju, ale nie powinna ona "spać" obok ciebie. W nocy powinieneś od niej odpocząć
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje