Niewyspanie sprzyja uczuciu głodu

Szwedzcy badacze udowodnili, że niedobór snu wpływa na wzrost apetytu - informuje serwis eScienceNews. Wyniki badań opublikowano w "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Naukowcy z Uppsala University i innych europejskich uczelni zdołali zidentyfikować, która część mózgu - odpowiadająca za apetyt - jest aktywowana w wyniku znacznego niedoboru snu.

Nasilone uczucie głodu

Wykorzystując obrazowanie magnetyczne fMRI zbadali reakcje mózgów 12 mężczyzn o prawidłowej masie ciała w odpowiedzi na oglądane wizerunki produktów spożywczych. Następnie porównali rezultaty, uzyskane w sytuacji, gdy badani byli wyspani i kiedy mieli za sobą bezsenną noc.

Badacze Christian Benedict i Helgi Schioeth z Uppsala University już wcześniej opublikowali w "American Journal of Clinical Nutrition" wyniki badania, które wskazywały na to, że nieprzespana noc wpływa na zmniejszone wydatkowanie energii i nasilone uczucie głodu następnego ranka. Teraz uzyskali potwierdzenie poprzednich rezultatów.

Śpij osiem godzin na dobę

- Po bezsennej nocy mężczyźni wykazywali wysoki poziom aktywacji obszaru mózgu, związanego z łaknieniem. Biorąc pod uwagę fakt, że w dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi nie dostarcza organizmowi wystarczającej porcji snu, możemy przypuszczać, że przyczyni się to do zwiększenia przypadków otyłości w dłuższej perspektywie czasowej. Przesypianie ośmiu godzin na dobę może być istotne w utrzymaniu stałej, prawidłowej masy ciała - konkluduje Christian Benedict.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: badacze | głód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy