Reklama

Kontratak serca

Wystarczy 20 minut treningu, 10 minut masażu i mniej cukrów, by uniknąć ataku serca. Przejdę do kontrataku. Oto najnowsze strategie prosto z laboratoriów badawczych.

Serce nie bez przyczyny jest symbolem miłości. Każdy, kto rysował w dzieciństwie (i nie tylko, przecież każdy facet do końca życia pozostaje chłopcem) serca przebite strzałą, wie, że to właśnie ten organ odpowiada za uczucia. Wprawdzie medycy nie bardzo się zgadzają z teorią serca jako siedliska uczuć, wiedzą jednak coś innego: zdrowe serce i cały układ krwionośny są niezbędne, by móc kochać w tym bardziej fizycznym sensie. Ujmując rzecz w krótkich, żołnierskich słowach - jeśli będziesz miał kłopoty z sercem, będziesz też miał problemy ze wzwodem. W końcu wzwód jest rezultatem pracy sprawnie działającego układu hydraulicznego, którego sercem (nomen omen) jest właśnie centralna pompa, czyli serce. Przydaje się ono również w wielu innych sytuacjach. Szczerze mówiąc, jest niezbędne, żeby w ogóle były jakiekolwiek sytuacje. Oto pięć sposobów na wykrycie zagrożeń i wzmocnienie siły tego najpracowitszego mięśnia twojego ciała. Innymi słowy, co robić, by moc żądz móc wzmóc.

Reklama

Wróg niewidzialny dla lekarzy

- Jeszcze na studiach uczyłem się, że zawał serca polega na stopniowym zamykaniu się światła tętnic, mniej więcej tak samo, jak zatykają się rury kanalizacyjne - mówi doktor Robert Starzec, konsultant medyczny MH. - Dziś jednak wiemy, że blokada naczynia krwionośnego następuje gwałtownie, kiedy złogi zalegające w tętnicach nagle oderwą się i odcinają dopływ krwi do serca. Niestety, zagrożenie to często jest niewykrywalne w testach wysiłkowych czy w badaniach poziomu cholesterolu.

ZAGROŻENIE: Kiedy cholesterol gromadzący się na ściankach naczyń krwionośnych nagle się wybrzusza, we krwi formują się zakrzepy, które mają naprawić uszkodzoną ściankę. Jeżeli taki zakrzep jest wystarczająco duży, by zatkać tętnicę, jedyne, co ci pozostaje, to dzwonić po pogotowie. I to w trybie pilnym. Tylko skąd masz wiedzieć, że coś ci się formuje?

NA RADARZE: Zbadaj dokładnie swoje drzewo genealogiczne. Jeżeli w twojej rodzinie zdarzały się przypadki przedwczesnych (czyli mniej więcej przed 65. rokiem życia) zawałów, to nawet jeśli dziś nie czujesz żadnych dolegliwości, zgłoś się do kardiologa, który prawdopodobnie przepisze ci tzw. statyny, czyli leki obniżające poziom złego cholesterolu, czyli frakcji LDL.

Dowiedz się więcej na temat: zawał | cholesterol | atak serca | obrona | witaminy | serce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje