Reklama

Kiedy odmawia współpracy...

Szacuje się, że blisko 152 mln mężczyzn na świecie i około 2 mln w Polsce ma problemy z osiągnięciem erekcji. Czym jest to spowodowane i jak się leczyć?

Zaburzenia erekcji (ED) są stałą lub nawracającą niezdolnością do osiągania i utrzymywania erekcji, wystarczającej do odczuwania zadowolenia seksualnego. Obecnie ponad połowa mężczyzn po 40. roku życia cierpi na zaburzenia erekcji i tylko niewielka ich część podejmuje próby leczenia.

Reklama

Jakie są przyczyny zaburzeń?

Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele i wynikają one zarówno z czynników psychicznych, jak i fizycznych. Chociaż częstość zaburzeń erekcji wrasta wraz z upływem czasu, to jednak dojrzały wiek, spośród fizycznych czynników, jest najmniej ważną przyczyną dysfunkcji. U podłoża 70 proc. przypadków schorzenia leżą takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca czy alkoholizm.

Zaburzenia erekcji dotykają coraz większej grupy mężczyzn. W dużym stopniu ma na to wpływ jakość ich życia. Każda sytuacja stresogenna, depresja czy lęk może być przyczyną nieprawidłowości. Zdrowiu erotycznemu nie służy również alkohol i papierosy. Długoletnie palenie nikotyny powoduje zaburzenia przepływu naczyniowego i przyczynia się do powstania miażdżycy; alkohol z kolei w małych ilościach pomaga w osiągnięciu wzwodu, ale w większych utrudnia go.

Jak zapobiegać?

Wprawdzie dysfunkcja erekcji nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale wszelkie nieprawidłowości w sferze seksualnej mogą wskazywać na inne poważne choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, depresja. Niezależnie od przyczyny dysfunkcji erekcji chorobie lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Dla zachowania nieprzemijającej sprawności seksualnej bardzo ważny jest zdrowy tryb życia. Koniecznie należy aktywnie spędzać wolny czas, badać systematycznie poziom cukru, kontrolować ciśnienie i bezdyskusyjnie zrezygnować z używek.

Jak leczyć?

Kiedy już mężczyźnie przydarzy się taka "usterka" pierwsze kroki powinien skierować do gabinetu lekarskiego. Rozmowa z lekarzem jest najważniejszym elementem na drodze leczenia zaburzeń erekcji. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia, a lekarz jest tą osobą, która wspólnie z pacjentem wybierze metodę najlepszą, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim, zaleca się leki doustne dostępne na receptę. Ponad połowa mężczyzn stosujących je jest zadowolona z wyników terapii. W niektórych przypadkach podaje się zastrzyki, stosuje się protezy, a jeżeli istnieją poważne zmiany krążeniowe w obrębie miednicy czy członka, wykonuje się zabiegi operacyjne. Jeśli zaś podłożem choroby są przyczyny natury psychicznej, zaleca się psychoterapię.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie | depresja | problemy | cukrzyca | choroby | zaburzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje