Jak by tu się przespać...

Bezsenność jest plagą współczesności. Życie w pośpiechu i napięciu doprowadza ludzi do bezsenności i zamienia ich życie w koszmar bez snu. Ceń swój sen, póki jeszcze możesz zasnąć.

Snu się nie docenia, gdy się go ma. Gdy się go nie ma, rujnuje zdrowie. Niszczy wygląd zewnętrzny: pojawiają się zmarszczki, sińce pod oczami, skóra traci jędrność i szarzeje. Psuje samopoczucie: cierpi się na ból głowy i chroniczne zmęczenie. Psuje psychikę: człowiek staje się agresywny i kłótliwy. W skrajnych przypadkach możesz stać się wrakiem na skraju choroby psychicznej. Co więc robić, by snu nie stracić?

Pora na dobranoc

Staraj się kłaść do łóżka codziennie o tej samej porze. Pamiętaj, że najcenniejsze są pierwsze trzy godziny snu, podczas których przechodzimy wszystkie jego fazy - od zasypiania po głęboki wypoczynek uwalniający od psychicznego znużenia.

Reklama

To, czy rano czujesz się wypoczęty, nie zależy od długości snu. Niektórzy potrzebują dziewięciu godzin, innym wystarczy pięć.

Ponieważ szczyt aktywności odnawiających się komórek przypada na godzinę pierwszą w nocy, jesli to możliwe, należy kłaść się najpóźniej o godzinie 23. W przeciwnym razie trasz szansę naturalnego odmłodzenia organizmu. Kładź się do łóżka wtedy, gdy naprawdę jesteś zmęczony i śpiący, nie staraj się zasnąć na siłę.

Bezsenność w łóżku

Gdy wieczorem sen nie przychodzi, wstań i zajmij się czynnością, która sprawia ci przyjemność. Przeczytaj parę stron książki, której akcja toczy się wolno, lub posłuchaj spokojnej muzyki.

Jeśli dalej nie możesz zasnąć, przyjrzyj się dokładnie swoim nawykom. Niedobrym zwyczajem jest odkładanie problemów dnia do przemyślenia w łóżku. Nie rozpamiętuj i nie zastanawiaj się nad nimi, one i tak następnego dnia okażą się prostsze do rozwiązania.

Nie zapominaj o wieczornej dawce świeżego powietrza, które ułatwia zaśnięcie, nie rujnując - w przeciwieństwie do tabletek - systemu nerwowego i pracy mózgu. Ideałem byłby spacer lub okno otwarte przez całą noc. Jeśli to niemożliwe, wywietrz dobrze pokój (przynajmniej przez 30 minut).

Jak sobie pościelisz?

Śpij w wygodnym łóżku. Dobrze, żeby było duże, umożliwiające swobodne ułożenie się. Dla kręgosłupa najlepsze jest łóżko twarde i płaskie. Poduszka powinna być mała, prostokątna tylko pod głowę. Zamiast niej można stosować płaski wałek pod kark.

Używanie dużych poduch jest niezdrowe, gdyż sięgają poniżej ramion, kręgosłup szyjny wygina się pod nieodpowiednim kątem, co może być przyczyną porannych bólów głowy. Kołdra nie powinna być zbyt gruba.

Sen nic nie kosztuje, a regeneruje, odświeża i wygładza skórę i nadaje pogodny wyraz twarzy. Wystarczy z tego dobrodziejstwa mądrze skorzystać. Naprawdę warto kłaść się spać.

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: bezsenność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy