Głęboki sen może mieć niebagatelne znaczenie dla ryzyka demencji

Jak wskazują naukowcy, ryzyko zachorowania na demencję może być powiązane z niewystarczającą ilością snu wolnofalowego (tzw. głębokiego snu). Szczególnie narażone są osoby po 60. roku życia.

Sen wolnofalowy (tzw. głęboki sen) powinien pojawiać się w krótkim czasie po zaśnięciu. Wówczas tempo metabolizmu spada, spada także ciśnienie krwi, zaś rytm serca i oddech zostaje zwolniony - jest to faza snu, w której organizm odpoczywa. 

- Sen wolnofalowy, czyli sen głęboki, na wiele sposobów wspiera starzejący się mózg, a wiemy, że sen zwiększa usuwanie odpadów metabolicznych z mózgu, w tym ułatwia usuwanie białek, które gromadzą się w chorobie Alzheimera - mówi neurolog Matthew Pase z Uniwersytetu Monash w Australii.

Zakłócenia snu wolnofalowego, a demencja

Reklama

Naukowcy przebadali 346 uczestników i skupili się na śnie wolnofalowym oraz na tym jak zmieniał się wraz z wiekiem. W ciągu 17 lat obserwacji zarejestrowano 52 przypadki demencji.

W trakcie dalszych analiz stwierdzono, że częstość pojawiania się snu wolnofalowego spada od 60. roku życia. Najrzadziej pojawia się w wieku 75-80 lat, zaś później dochodzi do jego stabilizacji.

Ujawniono także, że osoby powyżej 60. roku życia są o 27 proc. bardziej narażone na demencję, jeśli stracą jedynie 1 proc. głębokiego snu w ciągu każdego roku. Jeżeli skupimy się na chorobie Alzheimera, to w tych samych założeniach ryzyko pojawienia się tej choroby wzrasta do 32 proc.

Dodatkowo niski poziom głębokiego snu powiązano z większym ryzykiem pojawienia się chorób układu krążenia, czy też z posiadaniem genu APOE ε4, który łączony jest z chorobą Alzheimera.

Jednakże naukowcy podkreślają, że analizy nie dowodzą tego, że utrata snu wolnofalowego powoduje demencję. Zauważają, że przykładowo powolny rozwój demencji może także przyczyniać się do zaniku głębokiego snu. Specjaliści są zgodni, że konieczne są dalsze badania skupiające się na tym zagadnieniu.

Niemniej jednak badacze uczulają, że dobra jakość snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dobry sen pozytywnie wpływa zarówno na strefę fizyczną, jak i psychiczną.

Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym JAMA Neurology.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: demencja | zdrowie | Medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy