Reklama

Fakty i mity o masturbacji

W grupie 100 facetów znajdzie się tylko trzech, którzy nie pomagali sobie ręką rozładować napięcia. Dlatego aż dziwne, że wciąż są w Polsce tacy, którzy boją się, że od masturbacji można oślepnąć albo dostać raka. Nie można.

MOŻNA SIĘ "WYSTRZELAĆ" Z NASIENIA - FAŁSZ

Na pewno spotkałeś się nieraz z przesądem, że facet ma do "wystrzelania" mniej więcej wiadro nasienia i że im częściej się masturbujesz w młodości, tym szybciej skończy ci się amunicja, a co najmniej stracisz płodność. Obawa o wyczerpanie zapasów ejakulatu jest równie uzasadniona, jak lęk, że skończy się np. ślina i im więcej będziesz pluł, tym szybciej umrzesz (bo bez śliny nie da się żyć). O płodność też się nie obawiaj.

Reklama

- Spermatogeneza (proces powstawania plemników) polega na podziałach komórek macierzystych, odbywających się w jądrach. Komórki macierzyste nie ulegają przy tym wyczerpaniu. Jądra zdrowego mężczyzny mogą potencjalnie wytwarzać plemniki przez nieograniczoną ilość czasu, dopóki sprawne pozostają mechanizmy podziałowe - wyjaśnia dr Michał Lew-Starowicz.

Ziarnko prawdy w tym micie polega na tym, że jeśli np. w ciągu dnia masturbujesz się trzy razy, a wieczorem kochasz się z partnerką, to szanse zapłodnienia będą mniejsze, gdyż ilość plemników w ejakulacie ulega zmniejszeniu po kolejnym wytrysku z rzędu.

Jeżeli jednak chciałbyś potraktować ten sposób jako wygodną i przyjemną antykoncepcję - odradzamy. Do zapłodnienia wystarczy jeden (słownie: jeden!) plemnik.

KOBIETY NIE MASTURBUJĄ SIĘ - FAŁSZ

Jasne. I może jeszcze nie myślą?! Samodzielne sprawianie sobie przyjemności jest typowe dla wszystkich ludzi, niezależnie od płci. To prawda, że ulegają tej pokusie nieco rzadziej niż faceci, bo - według brytyjskich badań - tylko 74 proc. kobiet przyznaje się do autoerotycznych uniesień, jednak czy 74 proc. to naprawdę "tylko"? Naszym zdaniem to dużo. Z tym mitem związany jest (być może związkiem przyczynowo-skutkowym) inny mit, głoszący, że "robią to same ze sobą" tylko kobiety rozwiązłe i nimfomanki.

- To nieco złagodzona wersja poglądów z okresu, kiedy kobiety odczuwające przyjemność z seksu palono na stosie jako czarownice lub - później - wytykano palcami jako damy lekkich obyczajów - obrusza się dr Lew-Starowicz. - W rzeczywistości kobiety, które się masturbują, mają wyraźnie lepszą świadomość swojego ciała i fizjologii seksualnej oraz częściej doznają orgazmu podczas zbliżeń z partnerem. W Polsce do masturbacji przyznaje się zaledwie jedna czwarta kobiet.

Jeśli więc trafisz na taką kobietę, masz dwa powody do radości: po pierwsze, będzie lepszą kochanką, po drugie, tobie będzie łatwiej przy niej być dobrym kochankiem.

No i jakie pole do zabaw we dwoje! Wykorzystaj jej wiedzę o własnym ciele i poproś, żeby ci pokazała, jak to się robi. Niewiele jest bardziej podniecających obrazów niż widok samodzielnej kobiety podczas zabawy.

MOŻNA SOBIE SKRZYWIĆ - FAŁSZ

Ten przesąd bierze się pewnie stąd, że większość penisów jest lekko odchylona w lewą stronę. Jednak w lewo odchylone są również penisy większości leworęcznych facetów, więc onanizm nie ma na to wpływu. - Wyraźne skrzywienie członka może być wrodzone, wynikać z chorób związanych z nadmiernym włóknieniem i kalcyfikacją tkanek albo powstać w następstwie urazu, najczęściej na skutek nieostrożności podczas stosunku z partnerką, szczególnie w pozycji "na jeźdźca" - dodaje dr Lew-Starowicz. Powtarzamy to od lat - seks to nie corrida.

ONANIZM POMAGA ODETKAĆ ZAPCHANY NOS - PRAWDA

Trudno wprawdzie nazwać to zalecaną terapią, ale jeśli akurat zabraknie ci kropli do nosa...

Na łamach "Journal of Medical Hypothesisi" neurolog z Uniwersytetu Medycznego w Tabrizie (Iran) postawił hipotezę, że ejakulacja (wywołana w dowolny sposób) może przynieść ulgę w przypadku obrzęku śluzówki nosa. Wprawdzie hipoteza nie została jeszcze sprawdzona w testach klinicznych, jednak wielu ludzi cierpiących np. na katar sienny potwierdza, że faktycznie, po orgazmie oddycha im się lżej.

Dowiedz się więcej na temat: Lew | fałszerstwo | masturbacja | mity

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje