Euro 2012 bez AIDS

W związku ze zbliżającym się Euro 2012 Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię społeczną, która ma zwiększyć wiedzę na temat zapobiegania zakażeniom wirusem HIV. Na stronie centrum umieszczono informacje, z których wynika, że w Polsce liczba osób zakażonych wirusem HIV przekracza 30 tys., jednak połowa nosicieli o tym nie wie.

Najnowsza kampania centrum, "FAIR PLAY Gram fair, używam prezerwatyw"  koncentruje się wokół sposobów zapobiegania zakażeniom, ponieważ Euro wiąże się pojawieniem się i współistnieniem wielu czynników ryzyka: m.in. migracjami wielkiej liczby uczestników pochodzących z różnych kultur i trudnościami w komunikacji. Te czynniki "mogą sprzyjać podejmowaniu ryzykownych zachowań seksualnych i rozprzestrzenianiu się zakażeń".

- Będziemy starać się przekonać kibiców, żeby bawili się dobrze w czasie piłkarskich rozgrywek, ale unikali ryzykownych zachowań grożących zakażeniem wirusem HIV - tak, w rozmowie z PAP, powiedziała dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Anna Marzec-Bogusławska.

Reklama

Choroba ze wschodu

Choć liczba nowych zakażeń w Polsce jest stosunkowo niewielka, na czas trwania mistrzostw do Polski zjadą kibice z całego świata, w tym z Europy Wschodniej. Według statystyk na Ukrainie, która jest partnerem Polski podczas organizacji Euro, mieszka od 300 do 500 tys. zakażonych osób. - Największe zagrożenie mogą stwarzać kibice z Europy Wschodniej, gdzie mamy do czynienia z eksplozja epidemii HIV/AIDS- potwierdziła Marzec-Bogusławska.

Jak się zabezpieczać?

Na wspomnianej już stronie centrum znajdują się nie tylko adresy placówek, gdzie można nieodpłatnie i anonimowo przeprowadzić badania na obecność wirusa HIV oraz poddać się postępowaniu poekspozycyjnemu ( w przypadku ryzyka zakażenia należy zgłosić się do odpowiedniej placówki w ciągu 48 godzin), ale także rady jak uniknąć zakażenia:

1. używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do golenia i depilacji

2. przekłuwaj uszy, wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaż tylko w specjalistycznych gabinetach

3. używaj jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek

4. unikaj narkotyków i uważaj, żeby ktoś Ci ich nie podał

5. bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera

6. unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, Twój nowy partner może być zakażony HIV

7. jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem

8. pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV

9. jeśli zachowałeś się ryzykownie -  zrób test na HIV

Jak informują organizatorzy, "podczas trwania kampanii wolontariusze będą rozdawali pakiety edukacyjne zawierające prezerwatywę, ulotki, chorągiewki - dystrybuowane przez trzyosobowe grupy "kibiców" niosące flagę "FAIR PLAY" w czasie eventów organizowanych w sąsiedztwie stadionów, "stref kibica" i "stref turystycznych". Na ulotce umieszczono informacje w języku polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim."



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Euro 2012 | AIDS | HIV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama