Reklama

Egoizm zapisany w mózgu

Czy stać cię na bezinteresowne zachowania? Jeśli sam tego nie wiesz, być może pomogą ci to rozstrzygnąć badania obrazu mózgu. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Duke przy pomocy funkcjonalnego obrazowania NMR można odróżnić, kto jest egoistą, a kto nie.

Reklama

Naukowcom z Północnej Karoliny - jak pisze "Nature Neuroscience" - udało się zidentyfikować w mózgu ośrodek, którego aktywność wiąże się z bezinteresownością naszych zachowań. Ich praca nie wyjaśnia, dlaczego jedni są większymi egoistami niż inni, pozwala jednak na odróżnienie, kto ma większe skłonności do altruizmu, a kto przede wszystkim myśli o sobie.

Reklama

W eksperymencie wzięło udział 45 ochotników. Mózg każdego z nich monitorowano na bieżąco w czasie prostej gry, w której wygrane mogli zatrzymać dla siebie, albo przekazać na cele charytatywne. Okazało się, że w mózgu gracza, który wygrywał coś na cele charytatywne lub obserwował, że na te cele pójdą pieniądze wygrane przez komputer, rozświetlał się rejon mózgu w obrębie płata ciemieniowego, odpowiedzialny za rozumienie znaczenia tego, co obserwujemy.

U osób, które uważają się za bezinteresowne w działaniu efekt ten był bardziej wyraźnie widoczny. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Duke, może to oznaczać, że altruistyczne zachowania wiążą się z lepszym rozpoznawaniem działań innych ludzi i rozumieniem ich intencji.

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: cele | egoizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje