Reklama

Ecstasy zatruwa mózg na długo

Zażywanie popularnego narkotyku wprawiającego w stan euforii może powodować trwałe zmiany w mózgu - ostrzegają naukowcy, których badania opublikowano w piśmie "Archives of General Psychiatry".

Ecstasy (MDMA) jest syntetycznym analogiem amfetaminy i meskaliny o silnym działaniu neurotoksycznym. Coraz więcej badań świadczy o tym, że narkotyk ten zaburza wytwarzanie serotoniny - neuroprzekaźnika regulującego nastrój, apetyt, sen, uczenie się i zapamiętywanie.

Reklama

Skutki stosowania ecstasy

Dr Ronald Cowan z Uniwersytetu Vanderbilt w Stanach Zjednoczonych wykorzystał pozytonową emisyjną tomografię komputerową, by zmierzyć poziom receptorów serotoninowych typu 2A w różnych obszarach mózgu kobiet, które stosowały ecstasy (jednak nie w ciągu 90 dni poprzedzających badanie) oraz kobiet, które nigdy nie zażywały tego narkotyku. W badaniach uczestniczyły tylko panie, gdyż wcześniejsze prace wskazywały na występujące pomiędzy płciami różnice pod względem poziomu receptorów serotoniny.

Naukowcy zaobserwowali, że kobiety stosujące MDMA miały podwyższony poziom receptorów serotoninowych, przy czym rósł on równolegle ze zwiększającą się dawką narkotyku. Podobne rezultaty przyniosły prowadzone wcześniej badania na modelach zwierzęcych. Wzrost poziomu receptorów miał kompensować spadek poziomu serotoniny.

Toksyczności i potencjalne ryzyko

Z raportu opublikowanego w 2010 roku w USA wynika, że niemal 16 mln Amerykanów powyżej 12. roku życia przynajmniej raz zażyło ecstasy, a 695 tys. badanych zażywało ten narkotyk w ciągu miesiąca przed przeprowadzeniem ankiety.

Dr Cowan zwraca uwagę, że dokładne poznanie działania MDMA jest bardzo istotne w związku z prowadzonymi obecnie badaniami nad wykorzystaniem potencjalnych właściwości leczniczych tej substancji u osób cierpiących na zespół stresu pourazowego.

"Należy jasno określić granicę toksyczności i potencjalne ryzyko" - podkreśla naukowiec.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | mózgi | badania | ekstazy | mózg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje