Reklama

Czy jesteś cyberholikiem?

Jak rozpoznać netoholika?

Reklama

Trudno określić, w którym momencie przekracza się tę rozsądną granicę czasu spędzanego przed komputerem. Psychologowie jednak podają kilka objawów, których nie należy bagatelizować. Po pierwsze można zaobserwować wycofywanie się z życia towarzyskiego, gdy np. spotkania zastępowane są przez sporadyczne rozmowy telefoniczne. Do głównych objawów należy też zaniedbywanie obowiązków domowych, zawodowych czy nawet własnego zdrowia. Zauważono bowiem, że cyberholicy wykazują mniejszą dbałość o higienę osobistą i dietę (decydują się na danie gotowe, zamawiane lub jedzą obiady na zimno). Zaniedbywany jest także sen, wskutek czego aktywność umysłowa również jest na niższym poziomie. Osłabienie intelektualne wynika dodatkowo z gwałtownej i radykalnej redukcji zainteresowań. Co ciekawe, u osób uzależnionych od Internetu odnotowano zespół abstynencyjny pojawiający się w okresie rzadkiego użytkowania komputera czy Internetu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych nałogów ? tzn., że osoby uzależnione w okresie abstynencji wykazywały zachowania agresywne, neurotyczne czy depresyjne.

Nauka na cudzych błędach

Cyberuzależnienia, podobnie jak Internet, obejmują powoli cały świat.

- Korea - pewien nastolatek grał bez przerwy przez 86 godzin. Zmarł z wycieńczenia.

- Izrael - dwa lata temu Izraelczyk w średnim wieku wniósł pozew rozwodowy oskarżając swoją żonę o cyberzdradę. W trakcie procesu okazało się, że małżonka była uzależniona od seks-czatów.

- USA - kilka lat temu 48-letnia amerykańska sekretarka wyznała lekarzowi, że jest uzależniona od przeglądania stron WWW. Służba zdrowia nie była w stanie jej pomóc, gdyż nie było opracowanych standardowych metod walki z cyberholizmem. Niedługo potem, gdy szef odkrył jej uzależnienie straciła pracę.

- Polska - wrocławski gimnazjalista pobił swoją matkę krzesłem, po tym, jak wyłączyła mu komputer przerywając tym samym grę.

Magdalena Szot

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: internet | USA | uzależnienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje