Czy jesteś cyberholikiem?

Która jest godzina, gdy to czytasz? Ile godzin spędziłeś dziś przed komputerem? A ile wczoraj? Sprawdź, kto najczęściej daje się złapać w sieć uzależnienia.

Liczba osób uzależnionych od Internetu w samych Stanach Zjednoczonych porównywalna jest z całkowitą liczbą ludności Polski i wynosi aż 40 mln. Tam o netoholizmie mówi się już od kilkunastu lat. Siecioholizm (IAD - Internet Addiction Disorder), tak samo jak alkoholizm, uznawany jest za nałóg, czyli za jednostkę chorobową. Pierwsze ośrodki leczenia cyberuzależnień powstały na terenie USA kilka lat temu. Wkrótce mają powstać kolejne, tym razem w Holandii (Amsterdam), a także w Polsce (Ełk).

Nie tylko nastolatki

Zdaniem Kimberley Young większość internetowych maniaków to mężczyźni między 20. a 30. rokiem życia. W przypadku kobiet średnia wieku uzależnionych jest wyższa (dla USA wynosi 43 lata). Zdawałoby się, że jest to problem głównie nastolatków, jednak, jak wynika z badań dr Andrzeja Augustynka, socjologa z Wydziału Nauk Społecznych AGH, często w przypadku najmłodszych lub początkujących internautów uzależnienie mylone jest ze zwykłą fascynacją nowicjusza.

Reklama

Co uzależnia?

Naukowcy wyróżniają 5 typów netoholizmu. Najczęściej spotykane jest uzależnienie od gier sieciowych - dotyczy ono ok. 35 proc. netoholików. Drugie w kolejności pojawiają się czaty i komunikatory. Dla osób uzależnionych kontakty przez Internet stanowią wówczas substytut zwyczajnych kontaktów międzyludzkich, dlatego nie starają się przenieść wirtualnej znajomości na realny grunt. Oglądanie stron pornograficznych czy prowadzenie erotycznych pogawędek na wszelkiego rodzaju seks-czatach może przerodzić się w trzeci typ siecioholizmu - uzależnienie od cyberseksu. Odkąd strony dla dorosłych oferują swoim użytkownikom tak przyjazną formę płatności jak SMS, mówi się o nim coraz częściej. O tym, że netoholizm nie dotyczy wyłącznie nastolatków najlepiej świadczy fakt, że jako czwartą odmianę wyróżnia się uzależnienie od informacji czy internetowej skrzynki pocztowej. Tego typu nałogowcy cierpią na głód informacyjny nie zdając sobie sprawy, że większość z miliardów bitów informacji płynących przez sieć jest im do niczego niepotrzebna. Jako piąte wymieniane jest uzależnienie od czynności siedzenia przed komputerem, a polega na przeplataniu ze sobą powyższych typów netoholizmu (gier, sprawdzania komunikatorów, poczty, wiadomości itd.).

Jak rozpoznać netoholika?

Trudno określić, w którym momencie przekracza się tę rozsądną granicę czasu spędzanego przed komputerem. Psychologowie jednak podają kilka objawów, których nie należy bagatelizować. Po pierwsze można zaobserwować wycofywanie się z życia towarzyskiego, gdy np. spotkania zastępowane są przez sporadyczne rozmowy telefoniczne. Do głównych objawów należy też zaniedbywanie obowiązków domowych, zawodowych czy nawet własnego zdrowia. Zauważono bowiem, że cyberholicy wykazują mniejszą dbałość o higienę osobistą i dietę (decydują się na danie gotowe, zamawiane lub jedzą obiady na zimno). Zaniedbywany jest także sen, wskutek czego aktywność umysłowa również jest na niższym poziomie. Osłabienie intelektualne wynika dodatkowo z gwałtownej i radykalnej redukcji zainteresowań. Co ciekawe, u osób uzależnionych od Internetu odnotowano zespół abstynencyjny pojawiający się w okresie rzadkiego użytkowania komputera czy Internetu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych nałogów ? tzn., że osoby uzależnione w okresie abstynencji wykazywały zachowania agresywne, neurotyczne czy depresyjne.

Nauka na cudzych błędach

Cyberuzależnienia, podobnie jak Internet, obejmują powoli cały świat.

- Korea - pewien nastolatek grał bez przerwy przez 86 godzin. Zmarł z wycieńczenia.

- Izrael - dwa lata temu Izraelczyk w średnim wieku wniósł pozew rozwodowy oskarżając swoją żonę o cyberzdradę. W trakcie procesu okazało się, że małżonka była uzależniona od seks-czatów.

- USA - kilka lat temu 48-letnia amerykańska sekretarka wyznała lekarzowi, że jest uzależniona od przeglądania stron WWW. Służba zdrowia nie była w stanie jej pomóc, gdyż nie było opracowanych standardowych metod walki z cyberholizmem. Niedługo potem, gdy szef odkrył jej uzależnienie straciła pracę.

- Polska - wrocławski gimnazjalista pobił swoją matkę krzesłem, po tym, jak wyłączyła mu komputer przerywając tym samym grę.

Magdalena Szot

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Internet | USA | uzależnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy