Czy dziadek jeszcze może?

Seniorzy, przynajmniej ci z dostępem do Sieci, buntują się przeciw narzuconym im rolom. Wygląda więc na to, że w Dniu Dziadka należy im życzyć, żeby wbrew oczekiwaniom społeczeństwa nie "zdziadziali".

Oczekiwania społeczne wobec osoby po sześćdziesiątce skazują ją na pielęgnowanie działkowego ogródka i telezakupy. Taki ktoś może też przypilnować wnuka lub wesprzeć finansowo swoje dzieci. W końcu nie ma na co ich wydawać, a na emeryturze ma tyle wolnego czasu...

Reklama

Taki obraz tego, jak widzą ludzie starsi siebie w oczach innych, wyłania się z uwag zamieszczanych na popularnym forum senior.pl.

- Ja coraz częściej słyszę, że coś jest "nie dla starszych ludzi" i to powiedziane tak normalnie, jakby to było oczywiste. Czy nie dałoby się jakoś przekonać tych młodszych, że my, to nie tylko kapcie, kościół i codzienne pogaduchy w poczekalni przychodni? Ja się nie zgadzam na takie postrzeganie mojego pokolenia - pisze użytkownik o nicku Ewunia.

- Nasi użytkownicy starają się być aktywni i przełamywać społeczne bariery. Powiedzenie, że coś w ich wieku "nie wypada ", działa jak płachta na byka - komentuje Joanna Gacka, koordynator serwisu.

Mostowiakowi nie wypada

Zdaniem respondentów badania "Starość", przeprowadzonych przez IQS & Quant Group na zlecenie "Gazety Wyborczej", mężczyznom w wieku 65 lat lub więcej nie wypada: farbować włosów (72 proc. wskazań), wygłupiać się (74 proc.), pójść na plażę w slipach (38 proc.), czy podrywać (37 proc.). Ale starsi panowie i tak mają w oczach społeczeństwa lepiej w porównaniu ze starszymi paniami, którym, sądząc po badaniach, nie wypada już prawie nic.

Taki wzorzec serwują nam popularne seriale czy reklamy, w których największą satysfakcją dla seniora jest poczęstowanie wnuka cukierkiem czy cudowne wyleczenie bólu krzyża.

Barbara i Lucjan Mostowiakowie z bijącego rekordy oglądalności serialu "M jak miłość" są źródłem rodzinnego ciepła i spokoju - żyją bez własnych potrzeb, zatroskani problemami dzieci.

Dowiedz się więcej na temat: starsi | dziadek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje