Reklama

Czego boją się mężczyźni?

Wiadomo, że niczego. Ale tylko w bajkach i filmach z Brucem Willisem. Kulturowy nacisk na nieustraszonego samca, któremu nie wypada okazywać strachu, na szczęście nieco już zelżał. Nieco...

Nie da się jasno podzielić lęków czy strachów na męskie i damskie. Są jednak takie obawy, które będą bardziej charakterystyczne dla męskiej płci. I odwrotnie - niektóre z nich będą uwarunkowane bardziej kobieco. Nie wyklucza to oczywiście ich wzajemnego przenikania się. W końcu skoro równouprawnienie, to na całego.

Reklama

"Ja Tarzan, Ty Jane..."

Chociaż do znudzenia mówi się o odwróceniu ról, a także o silnych kobietach i wrażliwych mężczyznach, w głowach większości facetów wciąż kołacze się ta prosta wizja - silnego zdobywcy i niepokonanego zwycięzcy. Trywialnie, ale ubrane w ładne słówka i synonimy, okazałoby się nad wyraz bliskie temu, co myśli całkiem spora ilość mężczyzn.

Wiadomo, że już nie te czasy, kiedy przynieść smoka do jaskini, raz na jakiś czas, po prostu wypada. Teraz jest znacznie gorzej, bo zakres rzeczy, które znosimy do "jaskini" wyraźnie się powiększył.

Zabić smoka, zdobyć księżniczkę

Oczekiwania stawiane przez społeczeństwo (a więc i przez samych sobie), są bardzo jednoznacznie ukierunkowane na konsumpcjonizm. I tutaj, żadna niespodzianka, dochodzimy do wszechobecnych pieniędzy, a także do wszystkiego, co się z nimi wiąże. A jest tego całkiem sporo.

Badania z ubiegłego roku przeprowadzone przez Instytut GfK Polonia pokazują, że co czwarty Polak boi się utraty pracy oraz tego, co się wiąże z tym zdarzeniem, a więc - niemożności zapewnienia bytu sobie i rodzinie (jeśli taką posiada), czy też niespłacenia zaciągniętych kredytów. Nieznana jeszcze do niedawna kategoria, to czternastoprocentowa grupa badanych, która odczuwa strach przed "emigracją za pracą".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: szczęście | lęk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje