Reklama

Chore serce może sprzyjać rakowi prostaty

Osoby cierpiące na chorobę wieńcową są też bardziej narażone na raka prostaty - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Naukowcy z Duke Cancer Institute (USA) przeprowadzili analizę danych, uzyskanych dzięki badaniom na grupie 6390 mężczyzn przyjmujących dutasteryd - lek mający zapobiegać rakowi prostaty.

Wspólne przyczyny

Reklama

Okazało się, że istnieje związek pomiędzy chorobą wieńcową a rakiem prostaty - prawdopodobnie obie choroby mają wspólne przyczyny. Mężczyźni z chorobą wieńcową o 35 proc. częściej chorowali na raka prostaty.

Jeśli te wyniki się potwierdzą, to rakowi prostaty będzie można zapobiegać zmieniając styl życia - odchudzając się, ćwicząc i stosując zdrową dietę - czyli w ten sam sposób, co chorobie wieńcowej.

Wszystko przez brak ruchu

Choroba wieńcowa jest główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych, na przykład w USA z jej powodu umiera co czwarta dorosła osoba.

Czynnikami ryzyka są między innymi brak aktywności ruchowej, otyłość, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, palenie i cukrzyca. Z kolei rak prostaty to druga - po raku płuca - przyczyna zgonu z powodu nowotworów wśród Amerykanów.

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: prostata | rak | serce | rak prostaty | mężczyźni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje