Borówka brusznica. Cud staropolskiej kuchni

Borówka brusznica znalazła swoje zastosowanie w staropolskiej kuchni. Jednak najnowsze doniesienia naukowców mogą uczynić z niej nie tylko doskonały dodatek do dziczyzny, ale również składnik, który pozwala zachować smukłą sylwetkę.

Naukowcy ze Szwecji odkryli, że spożywanie borówki brusznicy powstrzymuje przyrost masy ciała w przypadku diety wysokotłuszczowej. Choć badacze swoje wnioski wysnuli na podstawie badań na myszach, to już ogłaszają borówkę brusznicę nadzieją dla otyłych.

Do badania wybrano myszy, które wykazywały tendencję do tycia. Równocześnie gryzonie podzielono na dwie grupy: jedna z nich karmiona była produktami o wysokiej zawartości tłuszczu, druga - była na diecie niskotłuszczowej. Dodatkowo badacze podzielili myszy na mniejsze grupy, których dieta wzbogacana była o różne rodzaje borówek, malin i jagód.

Reklama

Efekty eksperymentu były zaskakujące - myszy pozostające na diecie wysokotłuszczowej, spożywające borówki brusznicy nie przybrały na wadze, co więcej ich poziom cholesterolu znacznie się obniżył.

Te obiecujące wyniki badań nie powinny jednak zachęcać ludzi do porzucenia zdrowej diety - podkreślają naukowcy. Nowe odkrycie nie jest bowiem wymówką i nie należy sądzić, że jeden produkt spożywczy pozwoli zniwelować efekty dietetycznych grzeszków.

-Nasze odkrycie jest obiecujące, jednak nie należy go interpretować w następujący sposób: codziennie jem borówki brusznicy, więc mogę się bezkarnie objadać. Planujemy dalsze badania i mamy nadzieję, że zaowocują one nowymi odkryciami. Liczymy na to, że ten owoc pomoże ludziom uporać się z nadwagą - wyjaśnia Lovisa Heyman z Lund University.


Borówka brusznica, nazywana także borówką czerwoną to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. W Polsce jest pospolita zarówno na nizinach, jak i w górach.

W Polsce z owoców z dodatkiem gruszek robi się galaretki, zwykle używane do ciemnych mięs i dziczyzny. Galaretka borówkowa jest podstawą prawdziwego sosu Cumberland. Zmieszana z chrzanem, skórką pomarańczową i gruszkami z odmian o dużej liczbie komórek kamiennych (dających chropowaty posmak) jest podstawowym angielskim dodatkiem do dziczyzny.

Poza walorami smakowymi borówka bogata jest w witaminy B1, B2, PP, C. Działa również moczopędne, przeciwbiegunkowe, antyseptyczne i ściągające. Owoce działają regulująco na czynności trawienne, stosowane raczej jako środek dietetyczny. 

Jak przyrządzać dziczyznę? Zobacz 20 przepisów!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: grzyby | kuchnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy