Reklama

Bierne palenie uszkadza słuch

Najnowsze badania dowodzą, że bierne palenie szkodzi nie tylko naszym płucom, ale także...uszom. Szczególnie zagrożeni są ludzie młodzi.

Podczas analizy wyników ankiet, którą zajmował się zespół prof. Anila Lalwaniego, okazało się, że osoby, które były narażone na bierne palenie częściej miały problem ze słuchem. W alarmującym artykule, który ukazał się w piśmie "Archives of Otolaryngol - Head & Neck Surgery", naukowcy ujawnili, że zwykły kontakt z dymem tytoniowym doprowadza w niektórych przypadkach do takiej utraty słuchu, że upośledza to rozumienie mowy. Amerykanie podkreślają, że na razie nie wiadomo, jaka dawka dymu jest szkodliwa i kiedy dokładnie dochodzi do uszkodzeń.

Reklama

Przyczyny są dwie

Bazując na zgromadzonych do tej pory informacjach, otolaryngolodzy wskazują 2 potencjalne patomechanizmy opisanego zjawiska. Po pierwsze, ustalono, że dym papierosowy zwiększa ryzyko infekcji ucha środkowego. Uznaje się też, że może on zaburzać dopływ krwi do ucha, wywołując drobne, ale kumulujące się z czasem zmiany.

1/5 wie, że nie słyszy

W amerykańskim studium ok. 40 proc. z 800 nastolatków narażonych na bierne palenie miało wykrywalne problemy ze słuchem, w porównaniu do jedynie 25% w podgrupie nastolatków, którzy nie mieli kontaktu z dymem papierosowym. Co ważne, mniej niż 1/5 osób z ubytkiem słuchu zdawała sobie z tego sprawę. Głuchotę typu odbiorczego diagnozowano podczas specjalnych badań, które obejmowały, prócz badania uszu, także badanie poziomu metabolitu nikotyny kotyniny w surowicy.

Warto zaznaczyć, że żadna z badanych osób nie paliła czynnie.

W szczególe

Zespół prof. Anila Lalwaniego z NYU Langone Medical Center and School of Medicine przeanalizował dane 1533 nastolatków w wieku od 12 do 19 lat. Uzyskano je w latach 2005-2006 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: badania | niepalenie | palmy | słuch | palenie tytoniu | uszkodzenia | nieletni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje