Reklama

Bakteria wywołuje raka?

Udało się określić, co może wywoływać nowotwór okrężnicy. Dwa niezależne zespoły twierdzą, że jest to bakteria Fusobacterium.

Do tej pory sądzono, że czynnikiem ryzyka w przypadku tego nowotworu jest stan zapalny okrężnicy. Bezpośrednie przyczyny choroby nie były jednak do końca znane. Podejrzewano, że do jej rozwoju mogą przyczyniać się bakterie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku raka żołądka wywoływanego przez Helicobacter pylori.

Reklama

Podejrzany mikroorganizm

W końcu dwie niezależne grupy badawcze znalazły podejrzany mikroorganizm. Jest nim bakteria Fusobacterium znana m.in. z wywoływania infekcji przyzębia.

- Odkrycie było bardzo zaskakujące, ponieważ mimo że Fusobacterium, którą znaleźliśmy w guzach okrężnicy, jest znanym patogenem, to rzadko występuje w środowisku zdrowego jelita i wcześniej w ogóle nie wiązano jej z rakiem - mówi dr Robert Holt z BC Cancer Agency, jeden z autorów badań.

Zespołowi dr. Holta udało się znaleźć bakterię dzięki porównaniu sekwencji RNA w tkankach zdrowych oraz tych zaatakowanych nowotworem. RNA to podobna do DNA cząsteczka, biorąca udział w przepisywaniu informacji z genów na odpowiednią strukturę białek. Druga grupa, kierowana przez dr. Matthew Meyersona z Dana-Farber Cancer Institute, otrzymała taki sam wynik, bezpośrednio analizując DNA obecne w tkance bakterii.

Jeszcze trochę poczekamy

Nie ma jeszcze pewności, czy obecność mikroorganizmu jest przyczyną, czy może skutkiem choroby.

Jeśli potwierdziłoby się pierwsze przypuszczenie, medycyna mogłaby odpowiedzieć antybiotykami i szczepionkami, w drugim przypadku zaś bakteria stanowiłaby ważny wskaźnik diagnostyczny.

Rak okrężnicy zajmuje czwarte miejsce na świecie wśród nowotworów powodujących największą liczbę zgonów.

© EurekNews.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje