Reklama

Amfetamina dobra na wszystko?

Zażywanie amfetaminy w okresie dorastania może doprowadzić do trwałych zmian funkcjonowania mózgu i zauważalnych zmian zachowania.

Tak przynajmniej twierdzą kanadyjscy naukowcy. Wyniki ich badań w tej sprawie publikuje czasopismo "The International Journal of Neuropsychopharmacology".

U szczura jak u człowieka

Naukowcy z McGill University badali efekty zażywania amfetaminy na szczurach, których układ nerwowy reaguje na środki psychotropowe podobnie, jak u człowieka. Zwierzęta, którym w młodym wieku podawano amfetaminę, nawet po jej odstawieniu wykazywały zmiany aktywności istotnych dla pracy mózgu neuroprzekaźników, serotoniny, dopaminy i norepinefryny. Zauważono u nich także trwale zwiększoną skłonność do ryzykownych zachowań, połączoną u niektórych zwierząt z nadpobudliwością.

Amfetamina dobra na wszystko

Jak się szacuje, w Europie kontakt z amfetaminą ma od dwóch do siedmiu procent młodych ludzi. Zachęca ich do tego opinia, że środek ten zmniejsza apetyt, redukuje zmęczenie i senność, wspomaga koncentrację. Badania Kanadyjczyków sugerują, że skutki eksperymentów z amfetaminą mogą być daleko poważniejsze i trwalsze, niż się do tej pory wydawało.

RMF24.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zachowania | amfetamina | odchudzanie | narkotyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje