Reklama

Alergia uchroni cię przed guzem mózgu

Posiadanie podwyższonego poziomu przeciwciał zaangażowanych w reakcję alergiczną może zmniejszać ryzyko rozwoju guzów mózgu - poinformowali naukowcy, których badania opublikował "Journal of the National Cancer Institute".

Badania przeprowadzone pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych stanowią potwierdzenie wcześniejszych wniosków, przedstawionych przez Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Rakiem, z których wynika, że charakterystyczna dla alergików odpowiedź układu immunologicznego jest istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju glejaka, czyli nowotworu ośrodkowego układu nerwowego.

Reklama

Mniejsze ryzyko guza mózgu u alergików

Tym razem naukowcy nie analizowali jednak historii alergii w rekrutowanej grupie osób, u których nowotwór rozwinął się lub nie, lecz wzięli pod lupę dane pochodzące z czterech zakrojonych na szeroką skalę badań, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób (Physicians' Health Study, Nurses' Health Study, Women's Health Study oraz Health Professionals Follow-up Study).

Prospektywna analiza próbek pobranych od pacjentów zanim zdiagnozowano u nich guz mózgu lub zastosowano leczenie pozwoliła zmierzyć związek pomiędzy poziomem IgE a ryzykiem rozwoju raka bez obaw, że mógł być on zmodyfikowany przez proces choroby lub leczenie.

Osoby, u których wykryto podwyższony poziom immunoglobuliny E (IgE) w surowicy krwi (przeciwciał biorących udział w rozwoju reakcji alergicznej), były w znacznie mniejszym stopniu narażone na rozwój glejaków w porównaniu z osobami, u których poziom IgE utrzymywał się w normie.

Odpowiedź układu immunologicznego

"Te rezultaty sugerują, że odpowiedź immunologiczna na komórki nowotworowe w przypadku alergików jest inna. W kontekście walki z rakiem i zapobiegania jego proliferacji alergicy mogą dysponować pewną ochroną i lepiej radzić sobie w walce z nowotworami" - zauważa Dominique Michaud, epidemiolog z Uniwersytetu Browna.

Mimo dużej liczby badanych rzeczywista liczba przypadków odpowiadających analizowanemu profilowi była stosunkowo niewielka (169 osób, u których zdiagnozowano glejaka oraz grupa kontrolna licząca 520 osób).

Co ciekawe, najmniejsze ryzyko rozwoju guza mózgu zaobserwowano w grupie osób z poziomem IgE w niewielkim stopniu przekraczającym granicę normy, jednak nie w przypadku osób z najwyższym poziomem przeciwciał. Problem ten naukowcy postarają się wyjaśnić podczas kolejnych badań.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje