Reklama

A po co mi zasady? - II

Traktuj innych tak, jakbyś chciał, by inni traktowali ciebie (nie dotyczy masochistów). A po co być dobrym? Jest to jedno z tych pytań, które aż głupio głośno zadawać, ale nie zaszkodzi od czasu do czasu się nad nim cicho zastanowić.

Graj fair play

Reklama

Przykładowo, Grecja jest znacznie mniej zamożna niż Stany Zjednoczone, jednak Grecy jako społeczeństwo żyją dłużej niż Amerykanie. Dzieje się tak przypuszczalnie dlatego, że w Grecji przepaść dzieląca biednych i bogatych jest znacznie mniejsza niż w USA - twierdzą badacze. Czy oznacza to, że Grecy są "bardziej moralni" niż Amerykanie? Nie, ale pojawia się sugestia, iż osoby wierzące, że wszyscy ludzie grają według tych samych zasad, żyją w mniejszym stresie niż te, które sądzą, że grubym rybom wszystko uchodzi na sucho, natomiast szary przeciętniak za każdym razem dostaje zasłużoną karę. W praktyce przekłada się to na następujące przykazanie: "Traktuj innych tak, jakbyś chciał, by inni traktowali Ciebie".

Pomagaj innym

Kolejnych dowodów na związek między stresem a naszym zachowaniem dostarczają badania skupiające się na zaufaniu i chęci niesienia pomocy. W niedawnym badaniu porównano 338 osiedli w Chicago pod kątem zaufania, jakim darzą się nawzajem ich mieszkańcy.

Na osiedlach, których mieszkańcy nie ufali sobie nawzajem, odnotowano najwięcej przypadków astmy. Czy dzieje się tak dlatego, że nieufni ludzie rzadziej wychodzą z domu i są bardziej podatni na czynniki powodujące astmę? Być może. Jednak są naukowcy, którzy twierdzą, że ów związek jest znacznie bardziej bezpośredni. Braki w zaufaniu wywołują negatywne emocje, a te generują stres, który uderza w nasz system immunologiczny. Ludzie cierpiący na przeróżne choroby mają większe szanse na wyzdrowienie w towarzystwie rodziny i przyjaciół niż w samotności. W praktyce kontakty z rodziną, ludźmi, których kochamy, przyjaciółmi i sąsiadami zdają się pomagać w zwalczaniu skutków stresu. Wielkie religie uczą od wieków, że najskuteczniejszym sposobem na zyskanie dobroci innych jest bycie dobrym. Jeśli pomagasz innym, inni pomogą tobie. Istnieją nawet badania udowadniające, że pomocni, dobrzy ludzie wydają nam się bardziej atrakcyjni.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje