Wygrać z deszczem, błotem i samym sobą

Zawodnicy The North Face zdominowali pierwszą dziesiątkę jednego z najtrudniejszych w Europie biegów terenowych - "The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc", który zakończył się w miniony weekend we francuskim Chamonix. Pierwsze miejsce zajął Brytyjczyk Jaz Bragg, przed Mike'iem Wolfem z USA i Hiszpanem Zigorem Iturrieta Ruizem.

Skrajnie niekorzystne warunki pogodowe oraz troska o bezpieczeństwo biegaczy zmusiły organizatorów do przerwania wyścigu "The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc" (UTMB) w piątek, 27 sierpnia, w miejscowości Les Contamines. Zawodnicy przebiegli wtedy zaledwie 31 ze 166 km, jakie liczyła pierwotna trasa. Poprawa pogody pozwoliła jednak na wznowienie biegu następnego dnia. Drugi start UTMB odbył się we włoskim Courmayeur w sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 10:00. Na starcie wyścigu na dystansie 88 km, prowadzącym oryginalną trasą UTMB na odcinku z Courmayeur do Chamonix, stanęło 1238 biegaczy.

Błoto i deszcz

Zawodnicy The North Face zdominowali pierwszą dziesiątkę. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się młody Brytyjczyk Jez Bragg (29 lat), który pokonał trasę w czasie 10 godzin 30 minut i 37 sekund. Ze stratą 7 min na metę przybył inny zawodnik The North Face - Amerykanin Mike Wolfe. Hiszpański biegacz Zigor Iturrieta Ruiz zajął trzecie miejsce.

- Emocje wywołane wstrzymaniem biegu tuż po jego starcie sprawiły, że zwycięstwo jest dla mnie jeszcze bardziej znaczące. Jestem szczęśliwy, że ciężka praca i specjalny trening pod UTMB opłaciły się. Błoto i deszcz, które towarzyszyły nam na trasie były wyzwaniem, na które byłem dobrze przygotowany - powiedział Jez, którego kariera ultra-maratończyka rozpoczęła się w 2004 roku.

Kolejny triumf

Wśród kobiet najlepsza okazała się Elizabeth "Lizzy" Hawker (także z Wielkiej Brytanii), która ukończyła trasę w czasie 11godzin 47 minut i 30 sekund. Jest to trzecie zwycięstwo w UTMB tej wszechstronnej zawodniczki - wcześniej stawała na najwyższym miejscu na podium w 2005 i 2008 roku. W sobotę wyprzedziła drugą na mecie Nere Martinez Urrozola (Hiszpania) o całą godzinę.

- Przede wszystkim chciałabym podziękować organizatorom, innym biegaczom, wolontariuszom i kibicom, którzy bez względu na pogodę wspierali nas nawet wysoko w górach. To oni wszyscy sprawiają, że UTMB jest tak niesamowitym wydarzeniem - powiedziała po biegu zrelaksowana Lizzy.

UTMB to nie wszystko

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie zawodniczki teamu The North Face - Fernanda Maciel (Brazylia) zajęła 4. miejsce, a Helen Cospilich (USA) została sklasyfikowana jako 7. Ponadto debiutująca w towarzyszącym UTMB biegu Courmayeur - Champex - Chamonix (CCC) Kami Semick (USA) zajęła trzecie miejsce, przekraczając metę tuż po północy. Pokonanie trasy zajęło jej 14 godzin 56 minut i 2 sekundy.