Reklama

Wszystko o paralotniarstwie

Paralotniarstwo powstało w krajach alpejskich. Pierwsze loty odbywały się z bardzo stromych zboczy, wynikało to z niskich parametrów ówczesnych paralotni.

Pierwsze paralotnie przywieźli do Polski alpiniści. Ograniczona dostępność wynikała z przelicznika dewizowego - koszt paralotni w tamtych czasach wynosił ok. 3000 dolarów amerykańskich. Po rozpoczęciu produkcji paralotni przez producentów krajowych latanie na paralotniach stało się w Polsce bardziej dostępne.

Reklama

Paralotniarstwo dziś

Zwiększająca się ilość pilotów paralotni spowodowała powstanie przepisów dotyczących latania i szkolenia. Nadzór nad uprawianiem paralotniarstwa w Polsce sprawuje Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego poprzez Aeroklub Polski. Obecnie jest przeszkolonych ok. 5000 pilotów. Latających osób jest znacznie mniej, powodem jest koszt sprzętu, jak też wymagane cechy charakteru i niezbędna wiedza do bezpiecznego uprawiania tego zajęcia. Celowo nie zostało tu użyte słowo sport, ponieważ dla większości ludzi jest to forma rekreacji i nie jest im obojętne miejsce, w którym się to odbywa. Rozgrywane są też zawody sportowe które polegają głównie na tym kto najdalej i najszybciej przeleci określoną trasę. Trzecią sporadyczną formą latania są próby bicia rekordów. Paralotnie współczesne umożliwiają przeloty na odległość ponad 300 km i uzyskiwanie wysokości 5 km ponad miejsce startu.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: paralotnia | loty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje