Reklama

Sport dla odważnych i wytrwałych

27 listopada gościem czata w INTERIA.PL był Grzegorz Dąbrowski, menedżer Bartka Ogłazy - najlepszego polskiego zawodnika freestyle motocross z Diverse Extreme Team.

Freestyle motocross to ekstremalne akrobacje na motocyklu terenowym, które polegają na wyskakiwaniu z ram i wykonywaniu skomplikowanych ewolucji w powietrzu. Jego ogromną zaletą i wspaniałą cechą jest to, że 99 proc. sukcesu zależy od człowieka, a nie od maszyny - opowiadał ekspert freestyle motocross.

Reklama

- To sport dla każdego, kto ma wystarczającą ilość odwagi i uporu oraz warunki fizyczne, takie jak zwinność czy wytrzymałość na ból. Bardzo ważna jest ogólna sprawność ruchowa i wypracowanie tych partii mięśni, które pomagają kontrolować motocykl w powietrzu. Niestety ten sport demoluje zdrowie zawodnika. Jedna kontuzja w sezonie jest niestety standardem. Ogromnym przeciążeniom podlega kręgosłup, nogi i ręce. A poważne złamania są wpisane w uprawienia freestyle motocrossu. Właśnie z powodu kontuzji w katowickim Spodku nie mogliśmy oglądać kilku zawodników z pierwszej dziesiątki na świecie - dodał Grzegorz Dąbrowski.

W historii freestyle motocross zdarzyło się kilka wypadków śmiertelnych. - Z tego co wiem, nie na zawodach. tylko podczas samodzielnych treningów. Sytuacja w Australii była na tyle poważna, że tamtejsza federacja motocyklowa wprowadziła specjalną licencję na wykonywanie backflipa (salto w tył). Bez pozwolenia wydawanego na podstawie oceny umiejętności nie można w Australii wykonać salta w tył na zawodach - powiedział menedżer Bartka Ogłazy.

Dla początkujących

Chcący spróbować swoich sił w tym sporcie, powinni zaczynać od bardzo prostych tricków, takich jak zdjęcie nogi z podnóżki czy ręki z kierownicy podczas lotu. Na pytanie, czy są gdzieś szkoły freestyle motocrossu, Grzegorz Dąbrowski odpowiedział: - Nie ma szkół freestyle motocrossu w Polsce. Praktycznie nie słyszałem o takich na świecie. Trzeba zacząć od jazdy w motocrossie, bo tylko to pozwala radzić sobie z motocyklem.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: sporty | menedżer | sport

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje