Skok w ocean adrenaliny

Czasu na otwarcie spadochronu i bezpieczne lądowanie jest tak niewiele, że skoczkowie nie zabierają zapasowego spadochronu. Śmiertelność wśród śmiałków jest wysoka, dlatego w niektórych krajach sport ten jest całkowicie zakazany....

BASE (Building Antenna Span Earth) jumping to jeden z najbardziej ekstremalnych sportów świata. Nazwa pochodzi od angielskich słów określających miejsca, z których najczęściej się skacze, czyli wysokich budynków, masztów antenowych, przęseł mostów, górskich szczytów i krawędzi przepaści. Nic dziwnego, że jest to jeden z najniebezpieczniejszych sportów na świecie.

Skoki jak na narkotyk

Czasu na otwarcie spadochronu i bezpieczne lądowanie jest tak niewiele, że skoczkowie nie zabierają zapasowego spadochronu. Śmiertelność wśród śmiałków jest wysoka, dlatego w niektórych krajach sport ten jest całkowicie zakazany. Mimo to ludzie, którzy spróbowali BASE jumping, twierdzą, że to magnes, od którego nie mogą się oderwać, pochłonął ich do reszty i uzależnił jak narkotyk.

Reklama

Potrzeba odczuwania strachu

Tak stało się z Jeb'em Corliss'em. W dzieciństwie lekarze zdiagnozowali u niego chorobę, która objawia się tym, że... odczuwa on ciągłą potrzebę konfrontowania się ze strachem. Aż trudno uwierzyć, że ekstremalnie niebezpieczne skoki, jakie wykonuje, pozwalają mu zapomnieć o depresji i oderwać się od myśli samobójczych.

W amerykańskim kanale Discovery Jeb prowadził program o najniebezpieczniejszych ewolucjach kaskaderskich, sam biorąc w nich udział. W 2006 roku wpadł na pomysł, aby skoczyć ze spadochronem z Empire State Building, budynku położonym w samym sercu nowojorskiego Manhattanu.

Nieudana próba skoku

Aby uśpić wyczuloną na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa ochronę budynku, Jeb przebrał się w obszerny garnitur maskujący jego kostium i ekwipunek skoczka. Doklejone wąsy i ucharakteryzowana twarz pomogła mu sprawiać wrażenie statecznego starszego pana. W toalecie na 86 piętrze zrzucił przebranie, wybiegł na taras widokowy, próbując sforsować barierę.

Pracownicy ochrony zareagowali natychmiast, uniemożliwiając Corlissowi ryzykowny skok. W czerwcu tego roku Sąd w Nowym Jorku nałożył na niego dożywotni zakaz zbliżania się do Empire State Building.

Była to jedna z nielicznych nieudanych prób skoków z najwyższych budynków, jakie podjął Corliss w ostatnim czasie. Na swoim koncie ma bowiem skoki między innymi z Wieży Eiffla i drapacza chmur Petronas Tower w Kuala Lumpur.

Skok z Matterhornu

To nie są jedyne niebezpieczne przedsięwzięcia w jakich Corliss bierze udział. Jest członkiem zespołu, który pracuje nad opracowaniem technologii lądowanie bez spadochronu. Przy jego pomocy skonstruowano specjalny kombinezon, który umożliwia manewrowanie podczas opadania. Corliss używa go do przekraczania kolejnych granic. Wyskoczył z samolotu i wrócił na niego jeszcze podczas lotu udowadniając niebywałe możliwości manewrowe kombinezonu.

Przeleciał pod rozłożonymi ramionami Chrystusa w Rio de Janeiro. Skakał z krawędzi przepaści i ze ścian wodospadu. W premierowym odcinku programu "Poszukiwacze adrenaliny" zobaczymy kolejny zapierający dech w piersiach wyczyn człowieka ptaka. Joe Corliss podejmie próbę skoku ze szczytu Matterhorn w Szwajcarii. Ostre jak brzytwy skały i zdradliwe zawirowania powietrza sprawiają, że będzie to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie kiedykolwiek postawiono przed Corlissem.

Zobacz "człowieka ptaka" w Poszukiwaczach adrenaliny na kanale Discovery World już 20 lipca o godzinie 21:30.

Discovery World
Dowiedz się więcej na temat: śmiertelność | sport | skoki | lądowanie | Ocean | skok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy