Reklama

Nike Magista - rewolucja w świecie obuwia piłkarskiego

Znana z przełomowych rozwiązań Nike prezentuje rewolucyjny but piłkarski Magista, który redefiniuje postrzeganie obuwia, zarówno pod względem cech użytkowych jak i wyglądu. Stworzone z myślą o kreatywnym środkowym pomocniku, zapewniają doskonałe dopasowanie, kontrolę oraz przyczepność. Zaadaptowana specjalnie na potrzeby futbolu technologia Nike Flyknit oplata stopę, gwarantując lepsze panowanie nad piłką.

Magista to efekt czterech lat prac badawczo-rozwojowych w ośrodku Nike Sport Research Lab oraz konsultacji z czołowymi rozgrywającymi świata, w tym z Andrésem Iniestą i Mario Goetze.  Zaprojektowane zostały tak, by maksymalnie wykorzystać możliwości kreatywnego rozgrywania piłki, nawet w sytuacjach ograniczonej przestrzeni.

 - Magista to przykład obuwia stającego się wręcz częścią ciała piłkarza. To nie są buty, które po prostu nałożono na stopy - ten but współdziała ze stopą - mówi Phil McCartney, Nike Vice President of Performance Footwear - Dzięki wyeliminowaniu elementów rozpraszających zawodnika, zyskuje on możliwość uwolnienia swych możliwości. 

Reklama

Charakterystyczne dla technologii Flyknit wrażenie "drugiej skóry" oraz elementy wzmacniające i stabilizujące, które znajdują się w cholewce, zapewniają bezprecedensowy poziom dopasowania i kontroli. Ponadto, model Magista wyposażono w nowy, dopasowujący się kołnierz (Dynamic Fit Collar) ze środkowym wcięciem, pozwalający na uzyskanie pewniejszego trzymania się buta przy stopie i niejako "zwiększoną świadomość" ruchów zawodnika oraz interakcji z murawą i piłką.

- Zastosowany w nowym modelu kołnierz Dynamic Fit ze środkowym wcięciem jest nie tylko wizualnie atrakcyjną innowacją. Został również skonstruowany z myślą o zapewnieniu lepszego panowania nad piłką oraz poprawy jej kontaktu ze stopą - komentuje Phil McCartney
- Środkowe wcięcie umożliwia współdziałanie stopy, kostki i goleni jako jednej całości, podkreślając ich naturalne ruchy.

Stworzone do bezbłędnego rozgrywania piłki

Model Magista przeznaczony jest dla piłkarza będącego w ciągłym ruchu, stwarzającego sytuacje do ataku oraz dyktującego przebieg gry. W grze, która staje się dziś o wiele bardziej dynamiczna niż kiedykolwiek - zarówno pod względem umysłowym, jak i fizycznym - liczy się każdy kawałek przestrzeni.

Podstawą jest zachowanie kontroli nad piłką przy dużej szybkości gry. Piłkarz wyposażony w nowy, rewolucyjny model ciągle stwarza odpowiednie okazje na boisku, jednocześnie musi wybiegać myślą w przód. Jego zadaniem jest dostrzeganie możliwości wykonywania podań, których nikt inny nie zauważa. Magista oferuje piłkarzowi swobodę, umożliwiającą wyzwolenie jego pełnego potencjału i koncentrowanie się na tym ułamku sekundy, który może zadecydować o wyniku gry.

- Te buty są tak niesamowicie dopasowane, że mam wrażenie jakbym nie miał nic na nogach - mówi Andres Iniesta - Pozwalają mi poruszać się tak, jak chcę, instynktownie i z większą pewnością.

Technologia Nike Flyknit


Nike Flyknit - technologia po raz pierwszy zastosowana w butach biegowych w 2012 roku oraz ostatnio w koszykarskim modelu KOBE 9 Elite - stanowi zaprzeczenie tradycyjnych procesów wytwarzania obuwia. Jej sekret kryje się w tkanej cholewce wykonanej ze specjalnych włókien.  

- Flyknit jest formułą umożliwiającą nam projektowanie obuwia, które rewolucjonizuje sposób dopasowania się do stopy, układającego się na niej jak skarpetka - mówi McCartney - Wykorzystaliśmy potencjał tej technologii i dostosowaliśmy ją specjalnie do piłki nożnej.
Tym samym zmieniliśmy zasady gry. Dzięki temu rozwiązaniu, cholewka buta jest niczym druga skóra - sprawia, że stopa ma idealny kontakt z piłką i zapewnia wręcz nadprzyrodzone dopasowanie.

Dzięki zastosowaniu w produkcji specjalnej konstrukcji kopyta szewskiego i technologii Flyknit, Magista idealnie dopasowuje się w podbiciu, pięcie i śródstopiu. Z kolei dodatkowy element w postaci kołnierza Dynamic Fit gwarantuje stabilizację i komfort.

- Pomysł zastosowania technologii Flyknit i kołnierza Dynamic Fit stał się oczywisty, kiedy rozpoczęliśmy testowanie pierwszych prototypów. Było to dla nas zupełnie nowe doświadczenie - mówi McCartney - To jak noszenie rękawiczek. Rękawiczka zaczyna się w nadgarstku,
a nie w połowie dłoni. Ten przejściowy element jest niezbędny, by nie dochodziło do krępowania naturalnych ruchów ciała.

Pracując nad ustaleniem najlepszej wysokości cholewki i konsultując się z piłkarzami zespół projektowy Nike zauważył, że kołnierz Dynamic Fit nie tylko zapewnia lepsze trzymanie się stopy w bucie, lecz również daje piłkarzowi większą pewność i większą świadomość własnych ruchów.

W celu uzyskania dodatkowego wzmocnienia inżynierowie Nike zastosowali system o nazwie Brio. Są to linki bezpośrednio wplecione w strukturę jednoczęściowej cholewki. W efekcie spinają oczka z podeszwą, tworząc mocną konstrukcję przypominającą zasadę działania mostu wiszącego.

Gwarancja pełnej kontroli


Chcąc zapewnić pełną kontrolę nad piłką w butach Magista zastosowano fakturę cholewki, wykonaną w technologii 3D. Zawodnik grający w tym modelu potrzebuje lepszego tarcia na styku cholewki z piłką, a tym samym możliwości bardziej precyzyjnego dryblowania i oddawania strzałów. 

- Poprzednie technologie konstrukcji buta wymagały zastosowania kilku warstw cholewki,  by uzyskać większe tarcie. W efekcie "oddalało" to stopę od piłki. Dzięki zastosowaniu Nike Flyknit wprowadziliśmy dodatkową fakturę bezpośrednio w strukturę buta - mówi McCartney
- Tkanina 3D jest rozwiązaniem nowym dla Nike i dla piłki nożnej, dlatego też chcąc uzyskać idealną strukturę musieliśmy przeprowadzić setki testów. Rezultatem wszystkich prac jest doskonałe panowanie nad piłką przy minimalnym obciążeniu stopy.

W celu zapewnienia ochrony stopy przed wodą i zimnem, zespół Nike opracował specjalny sposób nakładania powłoki NIKESKIN na materiał Flyknit. Warstwa ta ma grubość poniżej 0,1 mm - jest cieńsza od kartki papieru - i idealnie łączy się z tkaniną, chroniąc ją przed wodą.

Stuprocentowa przyczepność


Zawodnik uzbrojony w model Magista może zatrzymywać się, przyspieszać i poruszać w różnych kierunkach, zachowując przy tym pełną kontrolę nad piłką. Z myślą o jego potrzebach zastosowano stożkowe kołki oraz kopolimer Pebax® zapewniając w ten sposób przyczepność buta przy wykonywaniu ruchów obrotowych. Dodatkowo wykorzystano nylon zwiększając właściwości trakcyjne buta.

Poprzez użycie sprężonego nylonu, uzyskano płytkę o wysokiej elastyczności i wytrzymałości przy zachowaniu jej niewielkiej wagi. W połączeniu z Pebaxem konstrukcja ta zapewnia elastyczność i swobodę ruchów, eliminując zgięcia mechaniczne w obszarze, w którym but zawsze ulega deformacji.

Nylonowa płytka sięga noska i pełni rolę zawieszenia, pomagając zawodnikowi w wybiciu i następnie odbijaniu się od ziemi ze zwiększoną szybkością. Usunięta została także wkładka podbicia, przez co zawodnik ma lepszy kontakt z ziemią, uzyskując lepsze wyczucie środka ciężkości i zwiększoną przyczepność. Wreszcie stożkowa konfiguracja kołków jest unikalnym rozwiązaniem modelu Magista, umożliwiającym wykonywanie ruchów obrotowych w zakresie 360 stopni.

Buty Nike Magista będą dostępne na Nike.com od 29 kwietnia oraz w salonach Nike już 22 maja.


INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nike | Andres Iniesta | buty piłkarskie | David Luiz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje